válkaČeskoslovenskoobjevy

Je možná kvantová komunikace s mimozemšťany?

Je možná kvantová komunikace s mimozemšťany?
Zdroj: messagetoeagle.com

Neměli bychom se při hledání signálů z vesmíru náhodou dívat také do kvantového spektra? Vždyť na naší vlastní planetě už je kvantová technologie na velkém vzestupu, takže není důvod předpokládat, že mimozemšťané kvantové vlastnosti nevyužívají.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2017

Čína loni vypustila první satelit na kvantovou komunikaci. Toto prvenství jednak ukazuje technologické ambice a vyspělost Číny, jednak vytváří zcela nové komunikační možnosti pro celé lidstvo. Je sice potřeba dodat, že satelit je zatím spíše pokusný a testují se na něm nové technologie, přesto je to nesporný krok vpřed.

Lidstvo už dnes má technologie, které jsou schopny dekódovat kvantové informace nesené ve světelných paprscích. Ukládání informací do fotonů je mimořádně rychlé, dají se takto přenášet informace na velkou vzdálenost, dají se samozřejmě také velmi dobře šifrovat, zkrátka mimozemšťané by byli hloupí, kdyby tento způsob nepoužívali. Přestože naše možnosti detekovat kvantové informace jsou poměrně slušné, k tomu, aby se naše šance na zachycení a dekódování zpráv od mimozemšťanů zvýšily, potřebovali bychom ještě další speciální nástroje.

Jednou z věcí, která by se nám velmi hodila, je kvantový počítač. Ten sice už existuje, ale přece jenom to má ještě daleko k běžně používané a odzkoušené technologii, navíc cena kvantového počítače je astronomická. Než se tedy tato technologie dostane do rukou hledačům signálů z vesmíru, tak to ještě nějakou dobu potrvá.

Abychom dokázali dekódovat případnou mimozemskou zprávu, museli bychom mít také kvantový klíč, bez něj je zpráva nerozluštitelná. Klíč může vyslat jen ten, kdo je autorem zprávy. Ten bohužel rovněž nemáme, takže zatím se skutečně může omezit kvantová komunikace pouze na to, že zjistíme, že kvantové vlastnosti světla, přicházející z nějaké vzdálené galaxie, odpovídají tomu, že je v něm zakódovaná zpráva. To samo o sobě bude skvělý objev, protože by to znamenalo, že máme signál od mimozemšťanů. Ovšem zatím nevíme, co nám říkají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu