zdroj: internet


Je Měsíční jeskyně hříčka přírody, nebo dílo mimozemšťanů? A existuje vůbec?

Kapitán Antonín Horák se po rozdrcení Slovenského národního povstání před Němci ukrýval v jeskyni, která se ukázala být tajemnou šachtou plnou záhad. Jenže samá záhada je i kapitán Horák a jeho vyprávění.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 07:51

Problém je už v tom, že nikdo přesně neví, kde by tajemná jeskyně měla ležet. Ví se, že by to mělo být na východním Slovensku, zřejmě v oblasti Levočských vrchů. Ale možná také v Belanských Tatrách, nikdo přesně neví. Horák totiž nikdy přesnou polohu neudal, ale k tomu se dostaneme.

Další náčrtek

Horák tedy podle svého deníku a následných vyprávění prchal koncem října 1944 se zdecimovaným zásobovacím praporem povstalecké armády. Opakovaně se dostávali pod palbu Wehrmachtu. Pochodovali snad směrem někam na Košice. V bojích Horák ztratil vědomí a zůstal ležet sám na bojišti. Do jeskyně ho přivedl místní bača jménem Slávek, který ho tam ukryl do příchodu Rudé armády.

Horák bojoval za Slovenského národního povstání

Jeskyně byla prý fantastický komplex chodeb, který Horáka, akademicky vzdělaného muže, zcela fascinoval. „Připomínalo to obrovské černé silo, stěnu očividně lidského původu, hladkou jako sklo," popisuje ji ve svém deníku. "Dalo se předpokládat, že jde o ohromný válec o průměru nejméně dvacet pět metrů, zaražený do okolní skály. Celá modročerná stěna byla z materiálu, který spojoval vlastnosti oceli, kryptokrystalického křemene a kaučuku. Krumpáč na ní nezanechal stopy a energicky odskakoval.“

Další z mnoha nákresů, jak by jeskynní komplex mohl vypadat

Horák v jeskyni pobýval několik dní, stále se tam vracel a snažil se ji více prozkoumat. Na stěnách jeskyně prý objevil nějaké rýhy, rýhovaná část stěn byla také teplejší. Horák se vždy domníval, že celý komplex je dílem nějaké neznámé, možná mimozemské civilizace.

A ještě jedno schéma

Po válce emigroval do USA a zápisky z jeho pobytu v jeskyni vyšly kompletně ve 3 čísle National Speeleological Society  v roce 1965. Vědec Jacques Bernier je rovněž převzal do své knihy, kde jeskyni nazval „jednou z nejpodivnějších záhad naší planety“.  Jenže jeskyni nikdo jiný, kromě Horáka, neviděl, ani Bernier ne, byť tvrdil, že se k cestě na Slovensko chystal. Přesto se sláva tajemné jeskyně roznesla a začali po ní pátrat vědci, speleologové i štáb České televize. Někteří lidé dokonce tvrdí, že jeskyni objevili. Samotný Horák zřejmě celý svůj deník sepsal až dávno po válce a většina věcí týkajících se bojů se ve skutečnosti odehrála zcela jinak a v jinou dobu, než jak ji popisoval. Stejné to bude nejspíš i se samotnou jeskyní a informacemi o ní. Navíc do jeho příběhu zasahovali nejrůznější novináři, kteří si jeho příběh přebásňovali a přikrášlovali. Pravdu o tom, co Horák vlastně našel se asi hned tak nedovíme. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 07:51

Zavří­t reklamu