Absint byl v polovině 19. století v Paříži mimořádně oblíben zejména mezi bohémy a umělci.

Absint byl v polovině 19. století v Paříži mimořádně oblíben zejména mezi bohémy a umělci. | zdroj: messynessychic.com


Je libo 150 let starý absint z doby, kdy ještě nebyl zakázaný?

TÉMATA: alkohol | nápoje | francie

user-avatar

chalkon

11. 05. 2016 | 14:00

Absint se pil mezi pařížskou hospodskou společností už v roce 1860. Bylo to extrémně silné pití, které bylo populární v barech, bistrech, hospodách, prostě všude, kde se scházeli lidé za zábavou.

V pět ráno byla v mnoha podnicích tzv. zelená hodinka. V roce 1910 se vypilo ve Francii 36 milionů litrů absintu za rok. Právě z tohoto zlatého období zeleného moku pocházejí láhve, které je možné dnes pořídit ve specializovaném obchodě Finest & Rarest’s. Ten se, jak už jeho název napovídá, specializuje na nejlepší a velmi starý alkohol. V tomto obchodě se údajně prodal i nejstarší koňak na světě. 

Obchod údajně disponuje obrovskými zásobami unikátních archivních lahví, ovšem na internetu jich zveřejnil jen malý zlomek. Kdo chce něco takového zakoupit, musí se do obchodu dostavit osobně. Pro nás Čechy je to, pravda, trochu z ruky, ale  možnost ochutnat absint v té podobě, v jaké se pil před zákazem v roce 1915 a bez současných evropských regulací, je vskutku lákavá. Navíc když si uvědomíme, že pod vlivem tohoto tvrdého nápoje tvořili svá velkolepá díla umělci jako Van Gogh, Verlaine nebo Rimbaud... To pak má člověk povznášející pocit, že ho bolí hlava stejně jako ony francouzské velikány.


Absint je tvrdý alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, anýzu a fenyklu. Pro dochucení se často se využívají další bylinky, kupř. yzop nebo meduňka, a koření badyán. Absint má přírodní zelenou barvu, ale může být taktéž bezbarvý. Nápoj je nezřídkakdy označován jako „zelená víla“.
 

user-avatar

chalkon

11. 05. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu