válkaČeskoslovenskoobjevy

Je jí 96, kdysi prchala před nacisty, dnes válí v heavymetalové kapele

Jmenuje se Inge Gingsbergová, ale říká se jí Death Metal Grandma, tedy Deathmetalová babička. Tou skutečně je, protože je frontmankou kapely TritoneKings.

Tomáš Chalupa 15. srpna 2018

Gingsbergová vyrůstala v Rakousku, ale po anšlusu v roce 1938 musela i s rodiči uprchnout do Švýcarska. Jako Židovku by ji nečekalo v nacistickém Rakousku nic dobrého. Prožila válku v uprchlickém táboře, ale pak, po válce, se vdala a s manželem se odstěhovala do USA, konkrétně do Hollywoodu. A tam začala kariéru v hudebním průmyslu, skládala písničky pro některé tehdy populární kapely a interprety, jako byl Nat King Cole, Doris Day nebo Dean Martin.

Posléze se ale rozhodla, že je čas na radikální změnu. „Byl to všechno podvod, tak jsem šla,“ říká ke svému tehdejšímu rozhodnutí Gingsbergová. Přestala skládat písně pro někoho jiného a začala psát vlastní básně. Jenže chtěla být s lidmi a čtení básní po pravdě řečeno moc velké publikum nepřítáhne. „Život je osamělá země. Všichni jsou pryč, rodiče, přátelé. Ve skutečnosti už nikoho nezajímá, co s vámi bude,“ vysvětluje Gingsbergová, co se jí honilo hlavou, než začala s metalem.

To ale nešlo tak rychle. Psala nějaké vlastní básně o krvi a smrti a její známý Pedro De Silva jí na to řekl: „Hele, to zní jako death metal“. A tak přes to, že jí bylo již devadesát let, začala shánět hudebníky, kteří by s ní ten metal hráli. A skutečně brzy vznikla kapela TritoneKings, která postupně uchvátila Švýcarsko, zejména po vystoupeních v soutěži jako Švýcarsko má talent nebo Amerika má talent.

O čem že vlastně její písně jsou? „Každá jednotlivá píseň má poselství. Neničme to, co nemůžeme nahradit. A pak také každý život končí smrtí, tak se jí smějme. Vždycky jsem se smála, v dobách, kdy jsem byla chudá, i když jsem byla bohatá. Smála jsem se i tomu, jak jsme unikli holokaustu,“ říká Gingsbergová. Ale hlavní poselství je nejspíš to, které ukázala svým vlastním životem. Pokud máte pocit, že už jste na všechno staří a život vám zvolna utíká pod rukama, podívejte se na tuto paní, která to pořádně rozbalila teprve po devadesátce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu