Brunhilde Pomselová byla v bunkru, když se Hitler zastřelil, je posledním žijícím pamětníkem těchto událostí.

Brunhilde Pomselová byla v bunkru, když se Hitler zastřelil, je posledním žijícím pamětníkem těchto událostí. | zdroj: dailymail.co.uk


Je jí 105 let a žila s Hitlerem v bunkru. Goebbelsova sekretářka vzpomíná...

TÉMATA: hitler | goebbels | druhá světová válka | senioři

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 08. 2016 | 12:00

Brunhilde Pomselová, která letos oslavila 105. narozeniny, je posledním žijícím člověkem, kdo na konci války žil v berlínském bunkru vedle Adolfa Hitlera. Pomselová byla sekretářkou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Pro Goebbelse pracovala Pomselová od roku 1942. Byla v Hitlerově bunkru v den, kdy se společně s Evou Braunovou zastřelil. Jak vzpomínala, poslední dny měla hlavně za úkol nosit do bunkru alkohol, aby důstojníci nepropadali tolik zoufalství, které na ně s bezvýchodnou situací padalo. Své vzpomínky na tu dobu sdělila také filmařům, kteří s ní natočili televizní dokumentární film.

V něm mimo jiné vzpomíná na to, že před válkou pracovala pro židovského zaměstnavatele, bankéře Huga Goldberga. Současně ale začala pracovat také pro nacistického autora knih Wulfa Bleye. Později našla práci v německém rozhlasu, kde si jí právě všiml Joseph Goebbels.  

Po německé kapitulaci byla několik let vězněna Rusy, ale pak byla propuštěna, a mohla se tak zapojit do normálního života. Začala pracovat pro německou stanici ARD, kde působila až do roku 1971. 

Citlivé téma holokaustu popisuje tak, že přestože byla v nejužším kruhu Hitlerovy družiny, o vyvražďování Židů prý nic netušila. A to i přesto, že jeden z jejích blízkých přátel ze školy zemřel v Osvětimi. "Goebbels byl velké prase. Neudělala jsem nic špatného, ale dnes se obviňuji, že mě v té době vůbec politika nezajímala. Byla jsem dost velká na to, abych prokoukla všechny ty lži kolem. To bylo ode mne velmi, velmi hloupé,"  přiznává dnes Pomselová. 

Goebbels byl podle ní chladný narcis, který byl vždy odměřený a škrobený. Byl to ale jediný skutečný intelektuál mezi nejvyššími nacisty. Výjimečný řečník, tvůrce filmů, jehož génius přiměl miliony lidí, aby následovaly Hitlera. 

Nejvíce pozornosti samozřejmě budí její vzpomínky na poslední chvíle v bunkru. "Plukovník Schwägermann přišel k nám a řekl, že Hitler právě spáchal sebevraždu. I jeho žena. Věděli jsme, co to znamená – válka skončila. Byli jsme naprosto ohromení."

Pomselová se vidí jako oběť doby. Zapojila se do mašinérie, které nerozuměla, ale kterou musel každý poslouchat. Byla nikdo, přestože sloužila strůjcům holokaustu. Sama o něm nic nevěděla, za což se dodnes stydí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 08. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu