válkaČeskoslovenskoobjevy

Je 1500 let stará mongolská mumie s „adidaskami“ důkazem cestování v čase?

Je 1500 let stará mongolská mumie s „adidaskami“ důkazem cestování v čase?
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Mongolští archeologové nedávno zveřejnili první fotografie 1500 let staré mumie nalezené v pohoří Altaj. Jedna z fotografií pak vyvolala obzvlášť velkou pozornost. Byly na ní vidět boty připomínající svými proužky značkovou obuv od Adidas. Někteří z komentátorů proto pojali podezření, že jejich nositelka byla cestovatelkou v čase. „No, přiznám se, že mám doma několik takových párů, ale tak dlouho mi žádný nevydržel,“ napsal jeden ze čtenářů.

Irena Gruberová 29. dubna 2016

Ostatky ženy, zabalené v plsti, byly nalezeny místním pastevcem v nadmořské výšce 2803 metrů v Altaji. Patřily zřejmě příslušnici tureckého etnika, které od 6. století před naším letopočtem okupovalo oblast mezi Centrální Asií a Sibiří. „Tato osoba nepatřila k elitě a jsme přesvědčeni, že šlo o ženu, protože v hrobě není žádný luk,“ uvedl B. Sukhbaatar z muzea v Chovdu. V hrobě se však našlo sedlo, uzda, žlab a ostatky celého koně. „Vidíme jasně, že kůň byl záměrně obětován. Byla to klisna, stará čtyři až osm roků,“ upřesnil badatel. Kromě ní byly do hrobu uloženy také hlava a celé tělo ovce a kosti kozy.

Kolekce předmětů nalezených v hrobě

Kolekce předmětů nalezených v hrobě

Jde o vůbec první kompletní turecký hrob, který se kdy našel v Mongolsku, ale i v celé Centrální Asii. Vědci to proto označují za velmi vzácný fenomén, poukazující na víru a rituály dávných Turků. Předběžné odhady zařazují tento nález do období 6. století.

Hrob hluboký tři metry se dochoval neporušený do dnešní doby díky svému umístění vysoko v horách a tamním chladným teplotám. „Nalezené předměty ukazují, že lidé, kteří zde žili, byli velmi zruční řemeslníci. Vzhledem k tomu, že šlo o hrob prosté osoby, je nám jasné, že řemeslné dovednosti byly poměrně dost rozvinuté,“ poznamenal B. Sukhbaatar. Jestli tito lidé uměli také cestovat v čase, k tomu se však vědec nevyjádřil.

Další články

Zavří­t reklamu