válkaČeskoslovenskoobjevy

Jay Ohrenberg postavil nejdelší limuzínu světa, přistál na ní i vrtulník, dnes je z ní vrak

Jay Ohrenberg postavil nejdelší limuzínu světa, přistál na ní i vrtulník, dnes je z ní vrak
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

Jay Ohrenberg je automobilový designér, jehož jméno možná neznáte, ale znáte určitě jeho díla – KITT ze seriálu Knight Rider, DeLorean z Návratu do budoucnosti nebo Gran Torino ze seriálu Starsky a Hutch. Postavil také nejdelší limuzínu na světě, která dodnes drží rekord v Guinnessově knize.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2020

Jeho limuzína American Dream je sestavená ze dvou vozů Cadillac Eldorado a má 30 metrů na délku. Ohrenberg ji zkonstruoval v roce 1992. Je to po všech stránkách mimořádný kus. Má 26 kol, na zádi je heliport, potřebuje dva řidiče (jeden vepředu a jeden uprostřed), součástí výbavy je umělý patovací green, bar, vodní postel a bazén. Aby mohla vůbec zatáčet, je vybavena uprostřed kloubem.

Limuzína se objevila na několika předváděcích akcích a automobilových srazech, ale jinak prakticky nejezdila. Řídit něco takového nebyl žádný med, každá cesta se musela vzhledem k rozměrům automobilu pečlivě naplánovat a sám Ohrenberg ji nikdy neřídil.

Už mnoho let ale American Dream nejezdí ani neokouzluje obecenstvo na nejrůznějších automobilových přehlídkách. Stojí opuštěná, rozebraná a zrezivělá v jednom skladu v New Jersey. Okna jsou rozbitá, kola jsou pryč, zašlá sláva také. V roce 2012 se jí přitom pokusili zachránit a nabídli ji do aukce. Bohužel se nikdo nepřihlásil. Je to chátrající kousek americké historie, ale jde stále o nejdelší limuzínu světa. Sesadit z trůnu ji plánuje sám Ohrenberg, který prohlásil, že postaví ještě delší model. Zatím ale zůstalo jen u prohlášení a nikdo neví, kdy a zda vůbec Ohrenberg se stavbou začne.

Další články

Zavří­t reklamu