válkaČeskoslovenskoobjevy

Jay Gould byl drsný obchodník, který pro zisk vyvolal černý pátek

Jay Gould byl drsný obchodník, který pro zisk vyvolal černý pátek
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Jay Gould je jméno, které dnes už nikomu nic moc neřekne, ale v Americe 19. století bylo toto jméno pojmem. Jméno, které symbolizovalo velké bohatství a moc, ale také drsné praktiky na samé hraně zákona, které by dnes byly nejspíš ve většině zemí nelegální.

Tomáš Chalupa 30. června 2021

Jay Gould se narodil v roce 1836 ve městečku Roxbury do farmářské rodiny. Odmalička byl činorodý a věnoval se mnoha různým oblastem – kreslil mapy, pomáhal v kovářské dílně, zabýval se kožedělnou výrobou a dalšími činnostmi. Jak to šlo, začal se věnovat většímu byznysu.  Šuškalo se, že přivedl do finančních problémů svého obchodního partnera Charlese Leuppa, který kvůli tomu spáchal sebevraždu. To už ale byl Gould v New Yorku, kde se právě seznamoval s kouzly newyorské burzy.

Burza byla tehdy ještě v plenkách a regulací bylo jako šafránu. Gould rychle pochopil, že s celým trhem se dá lehce manipulovat. Byl velmi dobrý v tom, jak ovládnout cenu akcií, manipulovat s ní podle svých představ, a tím zbohatnout. Podařilo se mu tak například ovládnout malou železniční společnost Rensselaer and Saratoga Railway. Později úspěšně koupil také větší Rutland and Washington Railways a Erie Railroads. Na posledně zmiňované měl ale zálusk také miliardář Vanderbilt. Gould se ale výnosné společnosti nechtěl vzdát, a tak začal vydávat podvodné akcie. Musel také uplácet úředníky a kontrolory burzy, aby mu tyto nové emise zlegalizovali. Vznikla z toho obchodní válka, které se říkalo Erie War. Nakonec se oba boháči dohodli na řešení. Podstatné bylo, že Gould si osvojil podvodné a pololegální praktiky v souvislosti s fungováním akciového trhu. A tyto schopnosti se mu měly ještě mnohokrát hodit.

Thumbnail # Čarodějnice z Wall Streetu byla protivná baba, ale nejbohatší na světě
Mohlo by Vás zajímat:

Čarodějnice z Wall Streetu byla protivná baba, ale nejbohatší na světě

Po éře, kdy se věnoval železnicím, se jeho zájem přesunul ke zlatu. V hlavě se mu zrodil plán, jak ovládnout cenu zlata na burze. Opět začal uplácet kde koho, aby si zajistil potřebný vliv. Šlo mu zejména o to, aby vláda nezačala prodávat své zásoby zlata ve chvíli, kdy se mu podařilo vyhnat cenu zlata vysoko. To by totiž cenu zase okamžitě snížilo. Jenže tenhle plán už měl velký vliv na celou ekonomiku a vyústil v černý pátek 24. září 1869. Tehdy cena zlata začala strmě stoupat a na Wall Street zavládla naprostá panika. Vláda přes všechny dohody s Gouldem začala prodávat zlato, čímž zničila jeho plán. Gould prodělal jmění, ale stejně tak mnoho dalších investorů a držitelů akcií. Na Goulda pršely žaloby, ale nic z toho nakonec nebylo, tedy kromě finanční krize. Gould a další lidé, se kterými celý plán vymyslel, si totiž najali nejlepší právníky v zemi, a jak už to bývá, ti je z toho vysekali.

Thumbnail # Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc
Mohlo by Vás zajímat:

Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc

Gould poté skupoval opět železniční společnosti po celé zemi, brzy měl ve vlastnictví 15 procent všech železnic v USA. Kontroly nad těmito společnostmi často dosahoval nevybíravými a predátorskými metodami, které mu vynesli přezdívku loupeživý rytíř (anglicky robbery baron). Skupoval také telegrafní společnosti, loďařské firmy a mnoho dalších firem z různých odvětví. Jeho majetek v dobách největší slávy činil asi 100 milionů dolarů, což byly tehdy naprosto závratné peníze.

Gould zemřel jako jeden z nejbohatších mužů tehdejších Spojených států v roce 1892 na tuberkulózu. Jeho šest dětí po něm zdědilo velký majetek, který ale byl i podle tehdejších pravidel zřejmě získán nelegálně. Dnes, díky regulacím burz, by už podobné praktiky nebyly možné vůbec.

Další články

Zavří­t reklamu