Snímek javánského tygra z roku 1938

Snímek javánského tygra z roku 1938 | zdroj: smithsonianmag.com


Javánský tygr, který byl považován za vyhynulého, byl znovu spatřen v Indonésii

TÉMATA: zvířata | tygři | leopardi

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2017 | 09:00

Naposledy byla tato šelma spatřena v roce 1976. Od té doby jí nikdo neviděl, a byla tak považována za vyhynulou. Mnoho lidí však stále věřilo, že tento tvor stále ještě přežívá někde v divočině. Nyní se zdá, že se víra těchto lidí potvrdila.

Javánský tygr byl kdysi dominantním predátorem na ostrově Jáva, podle kterého se také jmenoval. V 18. století jich na ostrově bylo tolik, že holandští kolonizátoři vypláceli za každého uloveného tygra tučnou odměnu. Jak se zvyšovala populace na ostrově, docházelo ke konfliktům mezi lidmi a tygry, přibývalo úmrtí a lov se stával intenzivnějším. Za dvě století se populace tygrů dramaticky snížila a tento živočišný druh se ocitl na pokraji vyhubení. 

Ve čtyřicátých letech minulého století už byly tyto šelmy spatřeny jen výjimečně a mělo se za to, že jich je na ostrově pár posledních kusů, ukrytých vysoko v horách. Poslední byl zpozorován v národním parku Meru Betiri v roce 1976. 

V devadesátých letech ochránci přírody instalovali po ostrově množství fotopastí, protože doufali, že se jim podaří javánského tygra vyfotit. I přesto byl v roce 2003 zapsán tento na seznam vyhynulých druhů. Letos v srpnu se ale místnímu ochránci v národním parku Ujun Kulong podařilo vyfotit tvora, který je s největší pravděpodobností javánský tygr. Je to první snímek této šelmy po čtyřiceti letech. Vědci jsou ale skeptičtí. Podle nich nejde o javánského tygra, ale javánského leoparda. To je další kočkovitá šelma, která je na vyhynutí a rovněž je možné ji spatřit jen naprosto výjimečně. Světový fond ohrožených zvířat chce vypravit na ostrov speciální expedici, která by tohoto tvora měla vystopovat a potvrdit jeho identitu. Teprve tehdy se uvidí, zda je to leopard, nebo tygr. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu