válkaČeskoslovenskoobjevy

Jasuke byl jediný černošský samuraj v dějinách, stal se dokonce šlechticem

Jasuke byl jediný černošský samuraj v dějinách, stal se dokonce šlechticem
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jasuke byl jedním z nejvýznamnějších samurajů v japonských dějinách. Stal se respektovaným šlechticem, přestože byl na ostrovy dovezen jako otrok. Jasuke byl totiž původem Afričan.

Tomáš Chalupa 17. června 2019

Jasuke byl ve službách italského jezuity Alessandra Valignana, kterému bylo uloženo, aby se vydal na inspekční cestu po jezuitských misiích v Indii. S ním se dostal až do Japonska. Tam došlo k zajímavé historce. Japonci neznali černochy, nikdy dříve je neviděli. Velmož a slavný válečník Oda Nobunaga (nejvýznamnější hrdina středověkého Japonska, který je dokázal s poměrně malou armádou téměř celé sjednotit) nařídil, aby ho vysvlékli a černou barvu z jeho kůže smyly. To se pochopitelně nepovedlo.

Byl to právě Oda Nobunaga, který se stal Jasukeho pánem. Vybral si jej totiž do své ochranky a udělal z něj samuraje. Byl to on, kdo mu dal jméno Jasuke, dodnes se neví, jestli to je nějaká japonská obdoba jeho původního jména nebo jde o jméno kompletně vymyšlené. Jak se Jasuke jmenoval předtím, se neví. Spekuluje se o tom, že pocházel z Mosambiku nebo z Etiopie. Přesně to ale nikdo neví.

Jisté je, že Jasuke se ve službách Nobunagy v jeho hradu Azuči naučil plynně japonsky a jeho pán jej nakonec pasoval na šlechtice. A co víc, Jasuke byl nejen jediný samuraj nejaponského původu, ale také Nobunagův přítel.

Od Nobunagy dostal svou vlastní rezidenci a také ceremoniální katanu jako potvrzení svého sociálního statusu. Bohužel Nobunaga podlehl v bitvě s nepřátelským klanem Micuhide a spáchal přímo na bitevním poli seppuku. Jasuke pak pokračoval v boji proti Nobunagovým nepřátelům pod vlajkou Ody Nobutady. Ale nakonec se musel Micuhidům vzdát. Micuhida jej ale nenechal popravit, místo toho jej poslal k severním barbarům, což byl japonský termín pro jezuity. Jasuke tak skončil tam, kde jeho kariéra začala.

I když jeho dráha samuraje trvale krátce (1581–1582), v Japonsku se stal legendární postavou. Byl o něm napsán román a nemohl chybět v divadelních hrách a filmech, které vyprávěly o Nobunagovi. Není to tak dávno, co se jeho postava objevila i ve video hře Nioh od Koei Tecmo. Je to dodnes strhující příběh o muži, který daleko od domova v postavení otroka dokázal proniknout do jedné z nejuzavřenějších společností světa, vyniknout jako válečník a získat si přízeň jednoho z nejmocnějších mužů Japonska.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu