Šóiči Jokoi byl až příliš poslušný voják.

Šóiči Jokoi byl až příliš poslušný voják. | zdroj: thevintagenews.com


Japonský voják se 28 let skrýval v džungli. Styděl se vrátit domů

TÉMATA: druhá světová válka | vojáci | japonsko

user-avatar

Simona Knotková

31. 05. 2019 | 12:00

Jiní byli šťastní, že válka skončila a oni se znovu shledají s rodinami, on se do vlasti styděl vrátit. Jako japonský voják totiž věděl, že zklamal všechny, kteří v něj věřili. S civilizací se Šóiči Jokoi znovu shledal teprve po 28 letech strávených v džungli.

Šóiči Jokoi (1915–1997) se do dějin 2. světové války zapsal příběhem, který se nám dnes musí zdát takřka neuvěřitelný. Psát se začal roku 1941, kdy narukoval do japonské armády. Tam nejprve sloužil jako voják 29. pěší jednotky v oblasti Mandžuska. Odtud v roce 1943 přestoupil do 38. pluku operujícího na ostrově Guam. Právě zde se ve dnech 21. července až 10. srpna 1944 odehrála bitva mezi Japonskem a USA, při níž zemřelo více než 18 tisíc Japonců a dalších 485 bylo zajato. Ne Šóiči. Ten se až do poslední chvíle nevzdával a společně s dalšími devíti vojáky utekl před kapitulací do džungle.

Vojákův úkryt v džungli si návštěvnici mohou dodnes prohlédnout.

Z původního počtu zůstali v úkrytu nakonec jen tři. Roky ubíhaly, ve světě dávno vládl mír, ale oni stále přebývali v džungli. O konci světového konfliktu se dozvěděli až v roce 1954. Ani poté se ale neměli k návratu do civilizace. Než se vydat Američanům, kterým ostrov patřil, raději zbytek života strávit v divočině a zemřít ve skrytu ode všech, uvažovali. Přesně takto totiž japonské vojáky učili, a oni stále následovali svou povinnost.

Roku 1964 dva muže zabila povodeň a Šóiči na další dlouhé roky osaměl. Přespával v jeskyni, živil se lovem zvěře a z rostlin si vyráběl oblečení a potřebné nástroje. Teprve o osm let později mu cestu zkřížil člověk. 24. ledna 1972 ho objevili Jesus Dueñas a Manuel De Gracia, kteří v řece Talofofo připravovali pasti na krevety. Šóiči se cítil v ohrožení a napadl je zezadu. Dvojice rybářů ho ale vcelku snadno přemohla. Muži si nejprve mysleli, že se jedná o nějakého místního blázna, ale ke svému šoku zjistili, že je to ve skutečnosti voják z 2. světové války.

Po 28 letech poprvé u holiče.

Odvedli ho do nedaleké vesnice, odkud po 28 letech konečně putoval domů. Jedny z jeho prvních slov byly: "Je to pro mě velká ostuda, ale vrátil jsem se." Kál se dokonce i v proslovu, který věnoval tehdejšímu japonskému císaři Hirohitovi: "Vaše Veličenstvo, hluboce lituji, že jsem svou službu nemohl vykonat dobře. Svět se od té doby sice změnil, ale moje oddanost k vám zůstává stejná."

Jeho další životní cesta byla ale už o něco veselejší. Po svém návratu se ihned stal hvězdou, pořádal besedy, poskytoval rozhovory. V roce 1977 vznikl o jeho osudu dokument "Jokoi a jeho 28 let utajeného života na Guamu". On sám se nakonec oženil a usadil se v prefektuře Aiči, kde mimo jiné hájil práva chudých Zemřel v 82 letech na infarkt.

user-avatar

Simona Knotková

31. 05. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu