válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonský vějíř byla ve skutečnosti smrtící zbraň

Japonský vějíř byla ve skutečnosti smrtící zbraň
Zdroj: ancientpages.com
+ 24 fotek+ 25 fotek

Jak by mohl vějíř být zbraní? Ve středověkém Japonsku existoval speciální válečný vějíř, což byla zbraň, která vás mohla velmi lehce zabít. Něco podobného byste na Západě hledali marně.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2018

Vějíř byla zbraň pro každého, kdo chtěl být ozbrojen diskrétně. Vějíře byly samozřejmě oblíbené u žen – ninjů a také u vznešených válečníků samurajů. O vějíři jako zbrani se mluví už ve starobylých japonských legendách, které popisují hrdinné bojovníky, kteří zabili mystické obludy pomocí vějíře.

Reálně existovaly tři typy japonských válečných vějířů – gunsen, tessen a gumbi. Všechny vypadaly jako neškodné zdobené vějíře a také plnily tuto úlohu, tedy se jimi dalo ovívat. V mžiku se ale mohly přeměnit na zbraň. Takový tessen byl vyroben z ostrých ocelových plátů, které připomínaly žiletky. Proříznout někomu hrdlo takovou zbraní bylo dílem okamžiku. Tessen také sloužil k odražení šipek a šípů, případně házecích hvězdic. Nositelé tohoto vějíře si jej brali na místa, kde bylo zakázáno nosit zbraň. Strážci většinou zabavovali viditelné samurajské meče, ale vějíř si mohly dámy či vznešení samurajové ponechat.

Válečný vějíř mohla být útočná i obranná zbraň. Byla to ostrá čepel i pevný štít. Kolem využití vějířů, konkrétně tessenu, vzniklo i bojové umění, které se nazývá tessenjitsu.

Další články

Zavří­t reklamu