Japonský satelit Hitomi míří do hlubokého vesmíru, spojení s ním je ztraceno

Japonský satelit Hitomi míří do hlubokého vesmíru, spojení s ním je ztraceno | zdroj: mysteriousuniverse.org


Japonský satelit měl podivnou nehodu a mizí ve vesmíru

TÉMATA: vesmír | satelity | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2016 | 14:00

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala do vesmíru sondu Hitomi, aby odhalila tajemství černých děr. Nyní má agentura problém, protože Hitomi míří k zániku. Něco podivného se sondě přihodilo, a Japonci tak o ni přišli.

Hitomi měl sbírat data o rentgenových paprscích vysílaných černými děrami. Jeden z nejambicióznějších projektů posledních let se ovšem setkal na konci května s problémy. Ty byly označeny jako "divné" nebo "neidentifikovatelné". Ani jedno z těchto slov nevysvětlovalo, co se sondě za  232 milionů dolarů stalo. 

Jisté je, že satelit je pryč a míří kamsi do hlubin vesmíru. Podle některých zdrojů se srazil na orbitě s vesmírným smetím, které ho vychýlilo z jeho dráhy. Technici zase tvrdí, že správně nepracoval jeden z pomocných motorů, takže satelit se nenavedl na svou dráhu. A samozřejmě jsou i tací, kteří tvrdí, že je za tím zásah mimozemšťanů, kteří prý mají obzvláštˇ spadeno na japonský vesmírný program. Podle všeho ale bude za vším nejpíš lidská chyba, což už neochotně naznačuje i Japonská vesmírná agentura.

Se satelitem není nyní žádné spojení a nikdo příliš neočekává, že by se ho podařilo ještě obnovit. Přesto se sondě Hitomi podařilo odeslat několik snímků, mezi nimiž byl i obzvláště zajímavý záběr hvězdného klastru v souhvězdí Persea. Za 232 milionů je to ale poněkud drahý snímek.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu