Vražda politika Asanumy proběhla doslova v přímém přenosu, před zraky milionů diváků. | zdroj: youtube.com


Japonský politik byl zavražděn v přímém přenosu samurajským mečem

TÉMATA: vraždy | japonsko | krimi | politici | politika | samurajové

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2018 | 10:00

Japonský politik Isenjiro Asajuma byl zavražděn před zraky milionů lidí přímo v přímém přenosu. Mečem ho probodl sedmnáctiletý mladík.

12. října roku 1960 došlo v Tokiu k naprosto nevídané události, která se zapsala do dějin země. Televizní kamery zabíraly Asajumu, předsedu japonských socialistů. Levicovou stranu podporovali silně čínští komunisté. Strana silně kritizovala současné japonsko-americké vztahy. Bylo teprve patnáct let po japonské porážce za druhé světové války a podobná témata silně rezonovala společností.

Asajuma byl kontroverzní politik, který Američany označoval za nepřátele, několikrát byl na politických jednáních přímo v Číně a byl silně inspirován čínským vůdcem Mao Ce-tungem. Onoho 12. října měl před tisícovkou lidí přímo v sále hovořit o nadcházejících parlamentních volbách. Jeho projev přenášely kamery do celého Japonska. Znenadání se u něj objevil sedmnáctiletý Otoja Jamaguči, který jej napadl tradičním samurajským mečem a bodl jej mezi žebra. Než stihla zasáhnout ochranka, byl Asajuma smrtelně zraněn. Zemřel hodinu po útoku.

Jamaguči byl oblečen do školní uniformy a ani v nejmenším nepůsobil rozrušeně. Patřil k pravicovým ultranacionalistům a poté, co byl zneškodněn, se bezstarostně usmíval. Jamaguči byl členem Velké vlastenecké společnosti, extrémně pravicové skupiny bojující zejména proti komunismu. Stovka členů společnosti přišla na veřejnou debatu, které se účastnil Asajuma, a od počátku tak bylo jasné, že atmosféra v sále bude bouřlivá.

Jakmile byl Asajuma prohlášen za mrtvého, do ulic se vydalo na 15 tisíc levicových demonstrantů, kteří oblehli velení policie a požadovali okamžitou rezignaci policejního ředitele, který podle nich nebyl schopen zajistit bezpečnost při debatě. Při potyčkách s policií bylo zraněno 60 studentů, zranění byli i mezi policisty.

Tři týdny nato Jamaguči v cele spáchal sebevraždu, když se oběsil na prostěradle. Předtím vymačkal tubu se zubní pastou a smíchal jí s vodou. Touto směsí napsal na zeď cely nápis: Sedm životů pro mojí vlast. Ať žije císař!

Jak Asanuma, tak Jamaguči se stali pro své obdivovatele mučedníky a celkově incident přispěl k ještě většímu rozdělení společnosti v tehdejším Japonsku.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu