válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonský ministr se omluvil, že přišel o tři minuty později, na triku toho ale má víc

Japonský ministr se omluvil, že přišel o tři minuty později, na triku toho ale má víc
Zdroj: bbc.com

Japonská kultura je zcela odlišná od té naší, nebo třeba řecké. Vlak přijede o minutu později, a cestujícím už se vrací peníze za lístky a dráhy se omlouvají. Podobně je to i v politice. Japonský ministr pro olympijské hry, které se budou za rok konat v Tokiu, Jošitaka Sakurada, se veřejně omluvil za to, že dorazil na setkání v parlamentu o tři minuty později.

Tomáš Chalupa 26. února 2019

Neučinil tak ale úplně dobrovolně. Předseda nejsilnější opoziční strany jej totiž veřejně kritizoval, když prohlásil, že jeho nedochvilnost je vyjádřením pohrdání vůči parlamentu. Navíc opozice bojkotovala pětihodinové setkání komise k rozpočtu na protest proti nedochvilnosti ministra Sakurady. U nás, kde ministři běžně vůbec nechodí na interpelace a předseda vlády parlament označuje za žvanírnu, to zní jako zprávy z jiné planety. V Japonsku je zkrátka jiná kultura a myšlení.

Ovšem ministr Sakurada je opravdu svéráznou, až kontroverzní postavou japonské politiky. Byl kritizován za svůj nedávný výrok o nadějné plavkyni Rikako Ikee. Té byla diagnostikována leukémie. Sakurada se vyjádřil v tom smyslu, že je zklamán a že Rikako mohla přinést zemi zlatou medaili. Ani slovo o tom, že Rikako je v ohrožení života nebo třeba přání brzkého uzdravení. Po kritice se musel Sakurada omluvit.

A ani to není jeho poslední skandál. V roce 2016 označil ženy, které Japonci unesli nebo donutili pracovat jako „utěšitelky vojáků“, za profesionální prostitutky. Je přitom historicky zdokumentovaným faktem, že naprostá většina žen byla k prostituci donucena a rozhodně o prostitutky nešlo. Tehdy se ovšem Sakurada neomluvil. V Japonsku je totiž v současnosti na vzestupu nacionalistický pohled na druhou světovou válku, který bagatelizuje japonské válečné zločiny nebo je vyloženě popírá.

Sakurada se loni zesměšnil ale také výrokem o tom, že nikdy v životě nepoužil počítač. Sakurada je totiž také ministrem kybernetické bezpečnosti, takže tato zpráva obletěla doslova celý svět. Sakurada se hájil tím, že počítač nepotřebuje a veškerou práci na něm deleguje na své podřízené sekretářky. Také nebyl schopen odpovědět na otázku, zda se v jaderných elektrárnách používají USB disky, a vypadalo to, že naprosto neví, co to je. I proto si v současnosti 65 procent Japonců myslí, že Sakurada by měl z politiky úplně odejít. Sakurada se však zatím i přes své eskapády a maléry v obou svých úřadech drží. Alespoň v tom to máme s Japonci stejné.

Další články

Zavří­t reklamu