válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonsko má smůlu s olympiádou už podruhé

Japonsko má smůlu s olympiádou už podruhé
Zdroj: cnn.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Letos se olympijské hry v Tokiu určitě konat nebudou, jak se dohodl Mezinárodní olympijský výbor a japonský premiér Abe. Pro Japonsko je to velká rána, protože do olympiády investovalo mnoho. Navíc se mu to přihodilo už podruhé, což je světový unikát. V roce 1940 se měly konat olympijské hry v Tokiu, jenže se tak nestalo.

Tomáš Chalupa 27. března 2020

Tokio utrpělo rozsáhlé škody obrovským zemětřesením, které město postihlo dva roky před plánovanou olympiádou. Byla to velká rána, protože to měly být první olympijské hry konané mimo Evropu nebo Ameriku. Japonci ale hodlali bojovat a pustili se do obnovy města i příprav her.

Japonsko byla v té době bez ohledu na zemětřesení země na vzestupu. Napadlo Čínu a zabralo rozsáhlá území, za což sklidilo velkou kritiku ze zahraničí, a to i z řad sportovců. Už tehdy zaznívaly hlasy, že si Japonsko olympiádu nezaslouží. Jenže japonští sportovci, zejména plavci, byli velmi dobří a sklízeli úspěchy na mezinárodních akcích a samotné Japonsko vyvíjelo velkou diplomatickou aktivitu, aby pořadatelství získalo. Už od počátku 30. let vedlo intenzivní kampaň za svou kandidaturu. V olympijském výboru mělo svého člověka, kterým byl judista baron Džigoro Kano, který se všemožně snažil svou zemi podpořit. Tvrdil, že pokud bude pořádat hry jiná než evropská nebo americká metropole, ukáže se tím definitivně univerzálnost sportu a sportovního ducha jako takového.

Za vzletnými slovy, kterým mnozí naslouchali, byla ale pragmatická snaha posílit japonský vliv a prestiž. Nic však nebylo jisté, hlavní rivalové Tokia byl Řím a Helsinky a především italské hlavní město bylo považováno za jasného favorita. Japonský člen olympijského výboru Sagimura Jarato proto osobně navštívil Mussoliniho, aby kandidaturu Říma stáhl. Oba se dohodli, že Řím ustoupí Tokiu a Japonsko na oplátku podpoří kandidaturu Říma o čtyři roky později (1944). Vznikla by tak situace, kdy, pokud by nevypukla druhá světová válka, by se olympijské hry konaly postupně v Berlíně, Tokiu a Římě, tedy hlavních městech mocností osy.

Helsinky zůstaly jediným protikandidátem Tokia a byly poraženy 37 hlasy proti 26. Tokio mělo pořádat olympijské hry v roce 1940. Navíc v roce 1938 získalo další triumf, když mělo pořádat i zimní olympijské hry v Sapporu v roce 1942. Jenže to už Japonci nevybíravě válčili v Číně a ničili její města, což vyvolalo tak silnou reakci a hrozbu bojkotem her, že Japonci se nakonec pořadatelství zimní i letní olympiády vzdali.

Země potřebovala veškeré dostupné zdroje na válku, vyhlásila brannou povinnost, celá země se přeorientovala na válečné hospodářství, takže bylo nemyslitelné, aby mohla zvládnout pořadatelství takové akce. A to i s ohledem na to, že nebylo jasné, kdo by se her vlastně účastnil. Japonsko bylo právem považováno v Číně za agresora a všechno mohlo skončit obrovskou mezinárodní ostudou.

Místo Tokia tak měly pořádat hry Helsinky, ale tam zase proběhla válka se Sovětským svazem, takže hry se nekonaly vůbec. Pro Japonsko byla celá věc nejen ztrátou prestiže a cestou do izolace, ale také obrovskou ekonomickou katastrofou. Do přípravy byl investovány obrovské prostředky, které vláda v podstatě vyhodila oknem.

Ani jiným olympiádám se nevyhnuly bojkoty a zákazy, ale ty dokázaly přežít. Koronavirus je v tomto směru zatím největší nepřítel. Ale je tu ještě jeden další – ekonomika. Pořádání her je čím dál nákladnější, návratnost více než sporná a stále častěji se objevují úvahy o tom, jestli je vůbec v současné mamutí podobě takový podnik ještě vůbec ospravedlnitelný. Například Praha si v éře Pavla Béma pohrávala s myšlenkou, že by mohla olympijské hry pořádat. Pak se udělalo několik rychlých propočtů a zjistilo se, že by to byla cesta k bankrotu. Ale to už je jiný příběh.

Další články

Zavří­t reklamu