válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonská sonda přinesla snímky Venuše se záhadnými mraky a srpkem měsíce

Japonská sonda přinesla snímky Venuše se záhadnými mraky a srpkem měsíce
Zdroj: dailymail.co.uk

Japonská sonda Akatsuki proletěla loni kolem Venuše a jejích pět kamer se zaměřilo na tuto planetu. Na Zemi pak poslala snímky pořízené z oběžné dráhy. Vědce nejvíce zaujala hustá mračna.

Tomáš Chalupa 25. dubna 2016

Snímky Venuše byly pořízeny ze vzdálenosti pouhých 100 000 km, což je na vesmírné poměry opravdu málo. Na snímcích jsou vidět hustá mračna, která pokrývají povrch planety. Vědce zajímá nejen jejich hustota, ale také pohyb. Ten se podle všeho spíše řídí rotací planety než nějakými pohyby v atmosféře. Ta se přitom pohybuje mnohem rychleji. „Je to pro nás zatím záhada,“ říká k tomu Suzanne Smrekar z NASA. Vědce také zaujal snímek, na kterém je dobře vidět srpkovitý odraz na povrchu planety, podobný srpku měsíce. Ani zde vědci zatím netuší, jak vznikl.

Sonda Akatsuki se poprvé dostala k Venuši v roce 2010, ale kvůli selhání jejího hlavního motoru se jí nepodařilo dostat na oběžnou dráhu. Druhý pokus povedl na konci loňského roku, kdy se sondu podařilo „zaparkovat“ na orbitě díky pomocným malým motorkům. Mise tak byla úspěšná, ovšem s pětiletým zpožděním.

Další články

Zavří­t reklamu