válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonská ledová zeď kolem Fukušimy budí rozpaky

Japonská ledová zeď kolem Fukušimy budí rozpaky
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Japonci stále řeší, jak zakonzervovat elektrárnu ve Fukušimě a zamezit pronikání radioaktivity do okolí. Jejich plán se jmenuje ledová zeď a vzbuzuje mnoho otazníků.

Tomáš Chalupa 8. dubna 2016

Ledová zeď má být postavena kolem celého komplexu a má zamezit pronikání radioaktivní vody do okolí. Úřady daly 312 milionů dolarů společnosti Kajima, která elektrárnu provozuje, aby zeď vybudovala. Má se začít vykopáním kilometr a půl dlouhého příkopu o hloubce třicet metrů, který se bude vinout kolem celé elektrárny. Do příkopu budou zapuštěny chladicí tyče, které by měly zamrazit půdu okolo. Tím by vznikla podzemní zmrzlá zeď, která utěsní prostor kolem elektrárny.

Tento koncept je podle kritiků chybný a nebyl ještě nikdy nikde vyzkoušen. Copak lze bránit vodě v prosakování tím, že se utěsní ledem? A jak dlouho bude trvat, než se led rozpustí? To jsou hlavní otázky odpůrců této technologie. Radioaktivita vyřadila z provozu lidmi sestrojené roboty, zničila sofistikované přístroje a nikdo neví, zda ji může nějaká zmrzlá půda vůbec zastavit.

Zamrznutí půdy v takto velkém rozsahu ještě nikdy nepoužilo. V omezené míře se k němu přikročilo při stavbě podzemních tunelů, aby se zabránilo prosakování podzemní vody. Jenže doba trvání zamrznutí byla v takových případech odhadována na pouhých šest let. To by pro potřeby Fukušimy bylo samozřejmě málo.

Podle mluvčího společnosti Tokyo Electric Power, která má výstavbu bariéry na starosti, ale vše probíhá velmi dobře a už v horizontu měsíců dojde k zamrznutí půdy. Do roku 2020 by měl prostor elektrárny přirozenou cestou vyschnout. Následná likvidace škod potrvá podle střízlivých odhadů 30 až 40 let.

Další články

Zavří­t reklamu