Jeden ze snímků, které muž díky svému vynálezu pořídil.

Jeden ze snímků, které muž díky svému vynálezu pořídil. | zdroj: vintag.es


Japonec vymyslel selfie tyč už v 80. letech. Nikdo ji ale nekupoval

TÉMATA: selfie | vynálezy | fotografování

user-avatar

Simona Knotková

15. 02. 2019 | 09:00

Selfie tyč je chytrá pomůcka, která umožňuje pořídit si skupinovou fotku nebo autoportrét i bez asistence další osoby. První prototyp byl vynalezen už v době, kdy neexistovaly ani chytré telefony.

Hirošhi Ueda byl v 80. letech zaměstnancem japonské společnosti na výrobu fotoaparátů Minolta. Nadšeným fotografem byl také ve svém volném čase a zařízení si s sebou nezapomínal brát na žádnou z cest, které pravidelně podnikal s rodinou. Při návštěvě Paříže se mu ale stala nepříjemná událost.

"Když jsem byl s rodinou v Louvre, požádal jsem nějaké dítě, aby nás vyfotilo. Jakmile jsem se ale vzdálil, dítě uteklo i s foťákem," vzpomíná muž.

Aby do budoucna předešel podobným incidentům, vynalezl prodluženou tyč, na kterou se dal fotoaparát přidělat. V té době slovníky pojem selfie ještě neznaly, ale dnes bychom jeho vynález jednoduše označili za selfie tyč. V roce 1983 si ji nechal patentovat, ale masivní úspěch se nekonal.

"Moc se to neprodávalo. Kvalita fotky nebyla příliš dobrá. Já na ni ale nedal dopustit a bral jsem si ji všude s sebou. Byla jako moje prodloužená paže," vypráví Ueda.

Patent mu vypršel v roce 2003, tedy deset let předtím, než byla na trh uvedena první komerční selfie tyč. Japonec to však nebere jako selhání. "Přišel jsem s tím nápadem příliš brzo. Říkáme tomu 'vynálezy třetí ranní' – zkrátka jsou moc časné. Nebyl to jediný nápad, který jsem si nechal patentovat. Bylo jich ještě asi tři sta," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

15. 02. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu