válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonec vedl válku jednoho muže ještě 29 let po kapitulaci císařství

Japonec vedl válku jednoho muže ještě 29 let po kapitulaci císařství

Hiró Onoda se na ostrově Lubang skrýval do roku 1974. Po celou dobu si myslel, že trvá druhá světová válka a vedl dokonce bojové akce proti místním lidem.

Tomáš Chalupa 3. prosince 2014

Japonský fanatismus byl všeobecně známý, nicméně některé jeho projevy přesahují chápání normálního člověka. Onoda byl jedním ze zapomenutých vojáků, kteří bojovali svou vlastní válku celá desetiletí po tom, co ta opravdová válka skončila. Nebyl sám, byli s ním další dva vojáci, kteří ale nakonec na ostrově zemřeli. Napadali místní vesničany, několik jich dokonce zabili. Také jim kradli jídlo. Doslova živořili v neprostupné džungli.

Onoda jde do války

Onoda jde do války

O existenci zapomenutých japonských vojáků na ostrově se vědělo, nicméně problém byl, jak je přimět, aby se vzdali a přijali realitu, že Japonsko prohrálo. Nad džunglí shazovali Onodovi letáky podepsané legendárním generálem Jamašitou, kde ho informovali, že válka dávno skončila. Onoda jim nevěřil, bral to jako lest Američanů a spaloval je v ohni. Z megafonu na něj z letadla volal i jeho bratr, ale Onoda opět zatvrzele odmítal vylézt z pralesa. Slyšel zprávy z rádia, dostaly se mu do rukou i nějaké noviny, ale vše fanaticky odmítal. „Stále jsem byl ve válce,“ řekl později Onoda.

Onoda v džungli strávil dlouhá desetiletí

Onoda v džungli strávil dlouhá desetiletí

Nakonec se k němu dostal mladý japonský cestovatel. Pátral po něm v džungli a kupodivu se mu podařilo s ním setkat. Dokonce s ním (v té době už byli další dva vojáci mrtví) strávil dva dny. Celou dobu se mu snažil vysvětlit, že je rok 1974 a válka skončila před čtvrt stoletím. Onoda ovšem neuvěřil ani jemu. Nicméně se cestovateli podařilo z něj dostat podmínku, za které by uvěřil, že válka skončila. Pokud přijde jeho přímý velitel major Taniguči a cestovatelova slova potvrdí, vzdá se.

Onoda se vzdává

Onoda se vzdává

Taniguči byl naštěstí stále naživu, byť se živil jako knihkupec a válku dávno pustil z hlavy. Na žádost úřadů si oblékl svou starou vojenskou uniformu a přiletěl na ostrov. Setkal se s Onodou a dal mu poslední rozkaz: Vzdejte se, válka skončila. Onoda, v pomačkané uniformě, odevzdal svůj meč a po 29 letech se vzdal.

Onoda už v civilu tančí v Playboy clubu

Onoda už v civilu tančí v Playboy clubu

V Japonsku byl za hrdinu. Začal se živit jako vedoucí kurzů přežití, koupil ranč v Brazílii a až do smrti, která nastala letos v lednu, žil spokojeným životem. Nikdy nelitoval let, které strávil v těžkých podmínkách lubangské džungle.

Onoda zemřel letos v lednu ve věku 91 let

Onoda zemřel letos v lednu ve věku 91 let

Další články

Zavří­t reklamu