válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonec už 10 let hledá mrtvé tělo manželky, kterou smetla tsunami

Japonec už 10 let hledá mrtvé tělo manželky, kterou smetla tsunami
Zdroj: Pexels

Muž z Onagawy v japonské prefektuře Mijagi už přes deset let hledá svou nezvěstnou manželkou. Naučil se kvůli tomu i potápět.

Simona Knotkova 18. března 2021

„Jsi v pořádku? Chci jít domů.“ To byla poslední slova, která čtyřiašedesátiletý Jasuo Takamacu obdržel skrze textovou zprávu od své manželky Juko. Žena je od té doby nezvěstná stejně jako dalších cca 2600 obětí vlny tsunami, která 11. března 2011 udeřila na japonskou oblast Tóhoku.

Thumbnail # Fukušima je město duchů, které pohlcuje příroda. Polský fotograf se dostal do zakázané zóny
Mohlo by Vás zajímat:

Fukušima je město duchů, které pohlcuje příroda. Polský fotograf se dostal do zakázané zóny

„Když mi došlo, že je pořád někde tam venku, cítil jsem se příšerně. Chci ji přinést domů, co nejdříve to půjde. Vždycky byla po mém boku, fyzicky i mentálně. Chybí mi. Chybí mi ta velká část mé osoby, kterou byla ona,“ sdělil Takamacu novinářům.

Díky jejímu telefonu, který záchranáři našli mezi troskami, později zjistil, že mu Juko ještě napsala zprávu: „Obří tsunami.“ Tuto smsku však už nikdy neodeslala. V tom samém momentě ji spláchla neznámo kam zničující stěna vody.

Takamacu se od té doby snaží nalézt její mrtvé tělo. Když se mu to nepodařilo na pevnině, začal navštěvovat kurz potápění, aby se mohl pustit do podvodního průzkumu. Je si však vědom toho, jak náročný úkol si na sebe uvalil.

„Stále se cítím jako v den katastrofy. Emocionálně jsem se od té doby nikam neposunul. Myslím, že se tak budu cítit do té doby, dokud ji nenajdu. Chci ji najít, ale stejně tak si myslím, že se mi to nikdy nepodaří, protože oceán je příliš velký. Musím však pokračovat v hledání,“ vypráví.

Thumbnail # Čtyři roky po katastrofě ve Fukušimě tam místní rostliny stále mutují
Mohlo by Vás zajímat:

Čtyři roky po katastrofě ve Fukušimě tam místní rostliny stále mutují

Povoláním řidič autobusu se pod vodou zprvu necítil moc přirozeně. Větší než strach bylo ovšem jeho odhodlání a touha manželku po letech najít. Instruktor potápění Masajoši Takahaši do médií promluvil o rizicích, které podvodní pátrání skýtá: „Na rozdíl od kurzu potápění se během podvodního průzkumu musíte pouštět do neznámých vod. Existuje také riziko, že potápěč uvízne v troskách. Chci ho naučit, jak se uvolnit a ve vodě se opatrně rozhlížet.“

Ani po letošním desátém výročí od tragédie se Takamacu nevzdává a nadále svou milovanou ženu hledá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu