válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonec nedělá skoro nic a slušně ho to živí

Japonec nedělá skoro nic a slušně ho to živí
Zdroj: ShojiMorimoto

Sedmatřicetiletý Šihoji Marimoto postavil svou kariéru na tom, že nedělá nic. Jen prostě je vždy tam, kde si ho jeho klienti žádají.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2021

Marimoto má na twitteru 270 000 followerů, byl několikrát v televizi, psaly o něm noviny, napsal i knihu. Našel díru na trhu, která je fenomenální. Jezdí za lidmi, které nikdy v životě neviděl, a poslouchá, co mu říkají. Je placen za svou fyzickou přítomnost lidmi, kteří se cítí osaměle. Není v tom samozřejmě nic sexuálního, nejde ani o romantiku. Japonsko je velmi zvláštní země, kde mnoho lidí trpí pocitem izolovanosti a osamělosti, má také obrovský podíl starých lidí v celkové populaci.

Mnoho z nich chce, aby s nimi někdo byl, někdo promluvil, aby jim někdo naslouchal. Marimoto přesně tohle dělá, chodí s nimi na obědy, na večeře, navštěvuje je v jejich domovech. Marimoto se pro svou cestu záměrně rozhodl, nebyla výsledkem nějaké nouze. Vystudoval fyziku na univerzitě v Osace, živil se jako model, pracoval tři roky ve velké korporaci. Pak si ale přečetl několik knih od filozofa Nietzscheho a to mu podle jeho slov změnilo život. Dal v práci výpověď, protože nechtěl dělat dál kariéru v korporátu a začal se věnovat své aktivitě jako „muž k pronájmu“.

S klienty už dělal leccos, pozoroval květiny na záhonech, poslouchal hudbu a samozřejmě diskutoval. Náklady jsou přitom pro zájemce velmi nízké, Marimoto pracuje jen za dopravu a případnou stravu či pití na místě. Služba měla ohromný úspěch, byl velmi rychle zaplaven stovkami žádostí.

Jeho den tak vypadá tak, že vstane v osm a domů se vrací v deset hodin večer. Jinak je na cestách po klientech. Přestože byl zvyklý pracovat jen za „cesťák“, klienti mu často dávali i peníze, což dříve odmítal, ale nyní již není tak striktní.

Thumbnail # Věk je jenom číslo. Osmdesátiletá Japonka se živí jako DJ v nočním klubu
Mohlo by Vás zajímat:

Věk je jenom číslo. Osmdesátiletá Japonka se živí jako DJ v nočním klubu

Za tu dobu už potkal řadu lidí. Jeden muž měl zvláštní koníček, že každý měsíc navštívil jeden luxusní pětihvězdičkový hotel. A pozval do něj Marimota, jen aby mu o tomto koníčku pověděl. Ještě nikomu to totiž neřekl. U soudu byl s mužem, který neměl nikoho a stál o to, aby jej někdo podporoval svou přítomností. Jistá žena jej vzala s sebou, když vyplňovala u soudu žádost o rozvod, protože byla osamělá a nechtěla takovou proceduru podstoupit sama. Na svatbě byl jako kamarád ženicha, který žádné kamarády neměl.

V Japonsku je najímání lidí poměrně rozšířené. Lze si najmout herce nebo komika, aby vás večer doma pobavil nějakými scénkami, můžete si najmout „přítele“, když nechcete ukázat, že žijete sama, existuje i bizarní služba svádění přítele či přítelkyně a testování jeho věrnosti.

Další články

Zavří­t reklamu