George Albert Cairns bojoval proti Japoncům s mečem, kterým mu jeden z nich usekl ruku.

George Albert Cairns bojoval proti Japoncům s mečem, kterým mu jeden z nich usekl ruku. | zdroj: warhistoryonline.comn


Japonec mu usekl ruku mečem, on pak s tím samým mečem zabíjel nepřítele

TÉMATA: druhá světová válka | japonsko | velká británie | váleční hrdinové

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2015 | 14:00

Britský poručík George Albert Cairns se dostal do zuřivé bitvy muže proti muži s Japonci. V bitevní vřavě mu japonský důstojník svým mečem usekl ruku. Cairns však bojoval dál – s Japoncovým mečem v druhé ruce!

George Albert Cairns byl poručíkem u Somersetské lehké pěchoty, který sloužil v Barmě. Tu napadli Japonci a od té doby s nimi Britové a spojenci vedli vleklé boje. Při jednom z nich se Cairns vyznamenal. 16. března 1944 se dostal do bojů o malou vesnici přezdívanou Bílé město. Nad městem totiž čněl kopec a na jeho vrcholu stála posvátná bílá pagoda. Britové kopec s pagodou nechali neobsazený a předpokládali, že ani Japonci ho nevyužijí k bojovým operacím. Jenže druhý den ráno byla v oblasti objevena skupina Japonců. Cairnsův prapor se zakopal, ale z kopce na ně najednou začalo střílet mnoho děl a kulometů. Japonci zjevně nedbali posvátné pagody a opevnili se v ní.

Britové zaútočili na kopec, jehož vrchol nebyl rozlehlejší než dvě tenisová hřiště. Uprostřed stála malá bílá pagoda a kolem ní se rozhořel zuřivý boj muže proti muži. Muži se bodali bajonety a navzájem po sobě házeli granáty. Byla to příšerná jatka. V průběhu boje byl Cairns napaden japonským důstojníkem, který máchal nad hlavou mečem. Než stačil Cairns zareagovat, Japonec ho sekl a Cairns přišel o levou ruku. Druhou však vypálil z pistole a Japonce zastřelil. Místo aby padl a čekal na ošetření, sebral Japoncův meč a vrhl se do dalšího boje. Máchal mečem jako šílený sem a tam a poslal k zemi mnoho nepřátel. Teprve poté, co boj skončil, se nechal odvézt do zázemí.

Britové Japonce na hlavu porazili a ovládli posvátný kopec, ale ztráty na obou stranách byly velké. Cairns se o vítězství dozvěděl od poručíka Normana Duranta, který se sklonil nad jeho nosítky. „Vyhráli jsme, pane? Je všechno v pořádku? Udělali jsme naši práci,“  ptal se Cairns svého velitele a krátce poté zemřel. Jak napsal ve svých pamětech vojín Norman Coales: „Cairns zemřel jako hrdina.“

Pohřbili ho na Taukyannském válečném hřbitově v Barmě. Byl navržen na Viktoriin kříž, nejvyšší britské vyznamenání. Jenže generál Wingate, který měl žádost u sebe, zemřel při havárii letadla, při níž shořely i všechny dokumenty. Cairns by možná vyznamenání nikdy nedostal, kdyby po válce o jeho posledním boji neinformovala BBC a článek o něm nevyšel také v Timesech. Cairnsovi tak bylo vyznamenání uděleno až v roce 1948.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu