Zmizelý japonský ostrov byl výrazně menší než tento na fotce.

Zmizelý japonský ostrov byl výrazně menší než tento na fotce. | zdroj: flickr.com


Japoncům zmizel kompletně celý ostrov, teď po něm pátrají

TÉMATA: ostrovy | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 11. 2018 | 13:00

Japonsko má podél svého pobřeží 158 neobydlených ostrovů. Zdá se, že jich ale bude mít o jeden méně, protože zkrátka zmizel. Japonská vláda vyslala pátrací skupinu, aby zjistila, co se s ostrovem stalo.

Jméno zmizelého ostrova je Esanbehanakitakodžima a nacházel se severně od hlavního japonského ostrova Hokaidó. Nikdy to nebyl nijak významný ostrov, navíc nad hladinou „čněl“ pouhých 1,5 metrů. Dá se říct, že měl vždy tak trochu na kahánku.

Ostrov má ovšem význam v dlouhotrvajícím a stále doutnajícím sporu Japonska s Ruskem o část těchto neobydlených ostrovů. Se ztrátou ostrova Japonsko přišlo o 500 metrů svého území a pobřežních vod. Japonsko ke zmizelému ostrovu vyslalo pobřežní stráž ani ne tak kvůli tomu, aby ostrov zase našli, ale aby ukázalo, že si stále hlídá své území, ať už na něm ostrov je či nikoliv.

Na to, že ostrov zmizel, přišel v září fotograf a autor knihy Nejmenší japonské ostrovy. Chtěl ostrov vyfotografovat do své publikace, ale nebylo co. Poté, co oznámil zmizení ostrova, se na místo vydala skupina rybářů a ani oni neměli štěstí. Nyní bude zkoušet najít ostrov pobřežní stráž.

Věc má ještě jeden zajímavý aspekt. Nikdo nemůže s určitostí říct, jak dlouho je vlastně ostrov pryč. Poslední oficiální záznam o něm je z roku 1988. Od té doby neexistuje žádný relevantní zdroj informací o ostrově. Mohl se klidně potopit před 30 lety a přišlo se na to náhodou až nyní. Příčinou jeho zmizení mohlo být cokoliv od nárazu ledovce, přes vodní a větrnou erozi až po vzestup mořské hladiny.

Japonsko ostrovy ale nejen ztrácí, ale také získává. V roce 2013 díky erupci vulkánu vznikl u pobřeží nový ostrov, který tam dříve nebyl. Ten má dokonce svůj vlastní ekosystém, rostou na něm rostliny a obývají jej i některé druhy živočichů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 11. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu