válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže časem číst myšlenky

Japonci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže časem číst myšlenky
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Zdá se to neuvěřitelné, ale Japonci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže číst myšlenky. Nebo to aspoň tvrdí. Tak se této věci podívejme blíže na kloub, abychom zjistili, zda to tak opravdu je.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2018

Jde o systém, který pomocí snímačů analyzuje změny krevního toku v mozku. Signály ze skenerů jsou posílány v reálném čase rovnou do počítače, kde je software dále zpracovává. A tady už se pohybujeme na tenkém ledě. Software je mimořádně složitý a komplexní a dokáže z analýzy krevního toku zjistit, jaký objekt daný člověk sleduje.

Počítač napřed jen vybral ze sady obrazců, které měli účastníci testu k dispozici. Šlo o čtverce, kruhy, kříže a podobné symboly. Později ale dokázal reprodukovat i číslice a písmena, která neměl ve své databázi, a byla tak pro něj v rámci testu nová .

Jde o technologii, jejíž vývoj je teprve na začátku, ale její autoři si od ní do budoucna slibují, že dokáže číst v reálném čase lidské myšlenky, respektive zobrazovat lidské představy. Bude schopna reprodukovat lidské sny a imaginární představy, které lidé nosí v hlavě.

Co je ovšem nezbytné, je jakýsi trénink umělé inteligence. Ta se totiž musí seznámit s nepřeberným množstvím vizualizací a reálných modelů, aby byla schopna je později použít v případě, že na ně narazí při skenování mozku člověka. Už nyní se tedy do tréninkové databáze ukládají statisíce obrázků a některé z nich už dokázal program rekonstruovat podobně jako původní základní obrazce.

K opravdovému čtení myšlenek máme zatím ještě daleko, nicméně už nyní je potřeba začít uvažovat i o nejrůznějších etických oblastech, které jsou s touto věcí spojeny. Naše myšlenky jsou vůbec ta nejsoukromější a nejintimnější věc, jakou máme. Pokud by bylo možné, aby si v nich kdokoliv četl jako v otevřené knize, zřejmě by se život pro nás stal nesnesitelný. Je proto potřeba důsledně zvažovat, kam až výzkum v této oblasti může zajít. Jsme teprve na začátku, ale umělá inteligence se nesmírně rychle učí a už za rok může být všechno jinak. Nechejme se překvapit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu