Affetto je robot schopný vyjadřovat mimikou emoce | zdroj: youtube.com


Japonci vytvořili bizarního robota, umí cítit bolest

TÉMATA: roboti | technologie | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 04. 2020 | 08:00

Na tomhle robotu je divné snad úplně všechno, takže není divu, že se vůči němu používá nejčastěji anglické slovo „creepy“. Je prostě trochu divný a trochu strašidelný. Na první pohled vidíte proč – je to jen dětská hlava s velmi přesvědčivou mimikou. A aby toho nebylo málo, tenhle stroj umí cítit bolest.

Vědci z univerzity v Osace tvrdí, že chtěli, aby robot jménem Affetto cítil bolest stejně jako lidé, a tím svým lidským pánům lépe porozuměl. Robot má zaveden systém senzorů na obličeji, který umí rozeznat intenzitu tlaku. Pokud hlavu robota udeříte silně do tváře, senzory mu to sdělí a Affetto pak reaguje pomocí autonomních podkožních pohyblivých bodů a vytvoří bolestivou grimasu.

Affetto však nereaguje jen na bolest, ale i na mnoho dalších podnětů. Jeho největší devízou a důvodem, proč vlastně vznikl, je právě schopnost dělat velmi lidské grimasy. Umí se usmívat, šklebit, koulet očima, mrkat, zkrátka dělá s obličejem to, co každý člověk. Má na tváři celkem 116 autonomních bodů, které mohou reagovat stejně jako lidské svaly.

Affetto je představitelem tzv. sociálních robotů. To je směr vývoje, který se snaží vytvořit roboty co nejvíce podobné lidem. Ti by mohli zastávat roli recepčních, prodavačů, průvodců v muzeích, ale i nejrůznějších společnic (ano, časem i těch sexuálních). V Japonsku je tento směr velmi rozšířený a tamní stárnoucí a velmi atomizovaná společnost se zřejmě vidí jednou jako společnost lidí žijících ve společnosti lidem podobných robotů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 04. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu