Někteří Japonci si půjčují auta jen a by se v nich v klidu najedli a pustili si televizi

Někteří Japonci si půjčují auta jen a by se v nich v klidu najedli a pustili si televizi | zdroj: odditycentral.com


Japonci si čím dál více půjčují auta, ale vůbec v nich nejezdí

TÉMATA: japonsko | auta

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 07. 2019 | 16:00

Japonské společnosti zabývající se půjčováním automobilů zaznamenaly zajímavý trend - Japonci si začínají stále více půjčovat auta. Nárůst objednávek je pro firmy potěšující, ale podivný je fakt, že klienti s auty vůbec nejezdí.

Společnosti dokonce začaly mít obavy, zda nejde o nějaký druh podvodu nebo se za tímto podivným trendem neskrývá nějaká kriminální činnost. Jenže podle všeho jsou důvody jiné. Klienti v autech spí, sledují televizi nebo si dávají polední oběd. Ženy si v nich také dělají make-up. Jeden klient se v automobilu oblékl do haloweenského kostýmu.

Proč se to děje? Prvním důvodem je cena. Půjčit si auto na půl hodiny stojí 300 jenů, což je zanedbatelná částka. Auta jsou dostupná, dají se půjčit přímo na jednom z mnoha parkovišť po celém Japonsku. Auto je dokonce levnější než placený úložný box na zavazadla, takže se mnoha lidem vyplatí nechat zavazadla ve vypůjčeném autě než v boxu.

„My vlastně přesně nevíme, co všechno naši klienti v autech dělají. Víme jen z údajů z GPS, že auto za celou dobu výpůjčky stálo na místě,“ řekl jeden z majitelů autopůjčovny japonskému listu Asahi Shimbun.

Tento jev se prý začal objevovat po vlně tsunami v roce 2011. Tehdy se mnoho lidí ocitlo bez přístřeší a také bez elektřiny. Podle některých zpráv už tehdy začali mnozí s půjčováním aut na krátkou dobu, například jen aby si v nich nabili mobil. A od té doby trend půjčování vozidel pro nejrůznější účely zvolna stoupá. Na vině je možná i fakt, že najít kousek místa jen pro sebe je v japonských metropolích poměrně složité. Stále převažují lidé, kteří v autech jezdí a přemisťují se z místa na místo, ale podíl nejezdících klientů na japonském trhu stále roste.

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 07. 2019 | 16:00

Zavří­t reklamu