válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonci jsou v šoku: z moře se vynořila další pevnina!

Japonci jsou v šoku: z moře se vynořila další pevnina!
Zdroj: ajw.asahi.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V době, kdy se v Nepálu třásla země, se u japonského poloostrova Širetoko náhle vynořila z moře záhadná zemská masa. Na délku měří 300 metrů, široká je 40 metrů a ční 10 metrů vysoko nad mořem! Odkud se vzala a co může způsobit, byly nejčastější otázky místních obyvatel, kteří ještě mají v citlivé paměti ničivé zemětřesení, které jejich zemi zasáhlo v roce 2011.

Ivanhoe 30. dubna 2015

Jedním z prvních svědků tajemného úkazu byla obyvatelka městečka Rausu, která v sobotu 24. dubna sbírala na břehu mořské řasy. Jak říká, jen co jimi naplnila košík, jí tato zemská masa doslova vyrostla před očima.

Místní tvrdí, že neslyšeli žádný zvuk ani necítili žádné otřesy. Jak se však dozvěděli, že se z moře vynořila nová pevnina, okamžitě dostali strach, zda v moři neprobíhají sopečné erupce, které by mohly vyvolat vlny ničivé tsunami. Vláda však obyvatele ubezpečuje, že ničeho takového se obávat nemusí.

Pás nové země z ptačí perspektivy

Pás nové země z ptačí perspektivy

Podle geologů celou záhadu způsobily nedávné sesuvy půdy, při kterých se do moře zřítila část svahu i se silnicí. „Tyto svahové pohyby zatlačily na mořské dno a to se pak vynořilo nad povrchem moře,“ uvedl Shintaro Yamasaki, odborný asistent strojírenské technologie v Institutu technologie Kitami v Hokkaido. Podle něj má tyto sesuvy na svědomí tající sníh. Kromě toho povrch země na některých místech pobřeží křehne v důsledku dlouhodobého působení mořských vln.

Jiným, známějším případem, kdy se v moři objevila nová pevnina, byl ostrůvek, jemuž se přezdívá Otesánek. Vznikl před rokem poblíž japonského ostrova Nišinošima vlivem podmořských erupcí. Díky vytrvalé sopečné činnosti dál utěšeně roste a rozšiřuje se.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu