válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem

Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem
Zdroj: thevintagenews.com

I Japonsko mělo své přísně tajné chemické a biologické zbraně. Byly sice poměrně primitivní, ale přesto smrtící. Mezi ně patřily i morem nakažené blechy, kterými Japonci bombardovali své nepřátele v Číně.

Tomáš Chalupa 28. března 2020

Vývoj těchto zbraní měla na starost tajná Jednotka 731, dislokovaná v provincii Chej-lung-ťiang na severu Číny. Její areál se rozkládal na šesti kilometrech čtverečných a čítal na 180 budov. Vedl ji lékař Širo Išii. Jednotka byla zodpovědná za mnoho válečných zločinů včetně experimentů na vězních. Použití chemických a biologických zbraní zakazovala Ženevská konvence, což Japonce nijak zvláště nezajímalo, protože se touto konvencí odmítali řídit.

V jednotce pracovalo na 3000 lidí, z toho 300 až 500 z nich byl lékařský personál. Celá oblast byla přísně střežená a obehnaná ostnatým drátem s vysokým napětím. Ve skladu bylo mimo jiné i 4500 nádob s blechami a tisíce dalších nádob na chemikálie. Japonci si zde zahrávali s antraxem, tyfem, cholerou a spoustou nejrůznějších jedovatých látek.

Išii viděl největší potenciál zejména v moru. Vymyslel speciální bomby naplněné jílem a živými blechami nakaženými morem. V každé bombě bylo na 30 tisíc nakažených blech. Bomby se měly shazovat z malé výšky 200–300 metrů a nezanechaly prakticky žádné stopy.

4. září roku 1940 shodila japonská letadla tyto bomby na malé město Čchü-čou. Do roka zde zemřelo 2000 lidí na mor. Navíc jeden nakažený zaměstnanec železnice přenesl mor i do vedlejšího města I-wu, kde zemřelo dalších 1000 obyvatel. Japonci později shazovali také bomby s antraxem, které zabily nejméně 6000 lidí.

Konec japonským experimentům učinila až Rudá armáda, která vtrhla do Mandžuska. Japonci raději celý komplex spálili a zahladili veškeré důkazy o tom, co se na tomto místě dělo. Díky tomu nebyl nikdy Išii souzen za válečné zločiny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu