válkaČeskoslovenskoobjevy

Japonci bombardovali asteroid pro vědecké účely

Japonci bombardovali asteroid pro vědecké účely
Zdroj: sciencealert.com

Japonská vesmírná agentura JAXA úspěšně shodila malou bombu na asteroid. Cílem této netradiční akce je lépe porozumět historii naší sluneční soustavy.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2019

Sonda Hayabusa 2 shodila na meteorit měděnou výbušninu zvanou Small Carry-on Inspector (SCI) o váze kilogramů. Sonda uvolnila bombu asi 500 metrů nad povrchem asteroidu Ryugu. Cílem exploze bylo vytvořit na povrchu asteroidu umělý kráter. JAXA nyní zkoumá, jak moc byla úspěšná, zda se kráter podařilo vyhloubit a jak je případně hluboký. Japonci by byli spokojení, pokud by měl 10 metrů do hloubky.

Pokud půjde vše podle plánu, JAXA pošle Hayabusu 2 k asteroidu později, až se usadí veškerý prach po výbuchu a kráter bude dobře viditelný. Právě vzorky prachu a malých částic uvolněných při výbuchu chce Hayabusa zachytit a zkoumat. Mají mezi nimi být i organické sloučeniny a voda, což je pro vědce nejcennější. Chtějí z nich vyčíst více o tom, jak se vlastně formovala naše sluneční soustava.

Japonci se o asteroid Ryugu zajímají dlouhodobě a intenzivně. Loni Hayabusa shodila na asteroid dva roboty, což z Japonska udělalo první zemi v historii, která dokázala umístit své roboty či vozidla na povrch asteroidu. Na asteroidu přistála velmi krátce i samotná Hayabusa, která při té příležitosti posbírala vzorky z jeho povrchu. I to byl mimořádný počin.

Zatímco jiné velmoci se zaměřují na velkolepé plány, jako je vybudování základny na Měsíci nebo cesta k Marsu, Japonsko si našlo své pole působnosti právě ve výzkumu asteroidů a vyvíjení technologií pro práci na nich. Je to logický krok, protože Japonsko nemá kapacity na velké meziplanetární pilotované lety a v této oblasti je navíc už poměrně velká konkurence. Asteroidy jsou ale tělesa, která mají svůj velký ekonomický i vědecký potenciál a rozhodně i zde je možné dosáhnout významných úspěchů. Japonsku je toho důkazem.

Další články

Zavří­t reklamu