válkaČeskoslovenskoobjevy

Jan de Doot si sám vyoperoval močový kámen, zda přežil, se neví

Jan de Doot si sám vyoperoval močový kámen, zda přežil, se neví
Zdroj: thevintagenews.com

Jan de Doot byl kovář. Žil v Holandsku v 17. století a nic nenasvědčovalo tomu, že by se snad někdy měl nějak významně zapsat do historie. Jenže pak ho začaly trápit močové kameny.

Tomáš Chalupa 16. března 2020

Jeho bolesti byly velké, takže dokonce hned dvakrát vyhledal místního chirurga. Jenže místní chirurg, to byl vlastně holič a kameník, který také prováděl operace. Ani jeden ze dvou jeho zákroků de Dootovi nepomohl. Bolesti se naopak zhoršovaly a de Doot byl rozhodnut, že napotřetí už za felčarem nepůjde. Rozhodl se vzít věci doslova do vlastních rukou. Jak se píše v knize Nicolase Tulpa „Observationes medicae“ z roku 1672: „De Doot byl statečný muž, který nijak netoužil jít potřetí pod nůž místního kameníka. Byl přesvědčen, že horší už to být nemůže a že on sám bude jediný, kdo může říznout do svého masa. Manželku, která nic netušila, poslal nakupovat na rybí trh. Jediný, kdo mu pomáhal, byl jeho bratr. Toho požádal, aby mu držel při operaci šourek. Sám si vyřezal ránu dost velkou, aby jí vytáhl kámen. Kámen ale držel, a musel vložit do rány oba prsty a silně táhnout. Teprve když byl kámen velikosti slepičího vejce venku, nechal zavolat pro lékaře, který ránu zašil.“

De Doot byl nepochybně velmi statečný, nejspíš také zoufalý, protože jinak by se k podobné samooperaci zřejmě nemohl odhodlat. Není pochyb o tom, že samotnou operaci provedl on. Otázka je, zdali ji přežil a jak dlouho žil. Podle některých indicií se zdálo, že žil ještě nejméně pět let po operaci, ale podle jiných zemřel krátce po ní. De Doot totiž nebylo jeho pravé jméno, takto byl označován na portrétech a nizozemsky to znamená „smrt“. Latinsky byl označován jako Joannes Laetheus, což rovněž znamená „ze záhrobí“. Podle toho to vypadá, že po operaci zemřel a všechny jeho portréty, jako třeba ten v knize Nicolase Tulpa, byly namalovány až po jeho smrti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu