válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaký byl skutečný James Dean? Fotograf pořídil intimní snímky z jeho života

Jaký byl skutečný James Dean? Fotograf pořídil intimní snímky z jeho života
Zdroj: vintag.es
+ 41 fotek+ 42 fotek

Dennis Stock se s Jamesem Deanem seznámil na jedné z hollywoodských párty v lednu 1955. Šestadvacetiletého fotografa začínající herec natolik zaujal, že se rozhodl s ním udělat fotografickou esej.

Simona Knotkova 13. února 2021

James Dean na začátku roku 1955 ještě nebyl velká hollywoodská hvězda. Dva celovečerní snímky, kde debutoval v hlavní roli – Na východ od ráje a Rebel bez příčiny – , měly teprve před svou premiérou a Dean si mohl užívat poslední chvíle klidu. Dennis Stock v něm ale viděl potenciál. Nabídl mu, že s ním jako se začínajícím hercem udělá sérii fotografií. Dean jeho nabídku přijal. Fotografická esej měla následně vzniknout pod záštitou magazínu LIFE.

První zastávka byla v městečku Fairmount ve státě Indiana. Právě zde mladý herec vyrůstal v rodině svého strýce a tety, protože o oba rodiče přišel – matka mu v jeho devíti letech zemřela na rakovinu, otec se o něj kvůli práci nebyl schopný starat. Dospívající James trávil celé dny na rodinné farmě a navštěvoval tamní střední školu.

„Pro Jimmyho to byl návrat domů,“ vzpomínal po letech Stock. „Taky si ale začal uvědomovat, že raketový vzestup slávy ho postupně odstřihne od jeho maloměstských středozápadních kořenů a že by se tam v budoucnu už nemusel nikdy vrátit. V těch chladných zimních dnech jsme se s Jimmym toulali po městě a polích a navštěvovali jsme jeho přátele a rodinu. Chtěl jsem poznat, nebo alespoň dostat letmý pohled na skutečného Jamese Deana.“

Některé ze snímků mají ale i hořkou pachuť, když třeba James Dean leží v rakvi, a nevědomky si tak prorokuje vlastní tragický osud, který ho měl potkat za pár měsíců od focení.

Po Fairmountu dvojice zamířila do tehdejšího Deanova bytu v New Yorku. Od tohoto bodu jejich spolupráce uvadla.

„Sotva jsme dorazili do New Yorku, začal se scházet se starými kamarády, se kterými sedával v barech až do zavíračky. Trpěl nespavostí a bylo s ním velmi těžké pracovat. Často se ani neukázal na naší schůzce. Vždycky jsem ale věděl, kde ho najít,“ vyprávěl fotograf.

Následovala třetí zastávka v losangelských ateliérech při natáčení Rebela bez příčiny. Film byl v amerických kinech poprvé uveden 27. října 1955. Hlavní hvězda snímku Dean byl v tu dobu už ale pár týdnů po smrti – 30. září zahynul při autonehodě. Bylo mu pouhých 24 let.

Na výsledek jeho práce s Dennisem Stockem se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu