Sběratelství hokejových kart je běžné v zemích, kde je lední hokej oblíbeným sportem a kde existují profesionální ligy.

Sběratelství hokejových kart je běžné v zemích, kde je lední hokej oblíbeným sportem a kde existují profesionální ligy. | zdroj: s.yume, Wikimedia Commons


Jakou dnes mají cenu hokejové karty z vašeho dětství?

TÉMATA: hokej | sběratelství

user-avatar

Komerční sdělení

8. 07. 2020 | 08:30

Před několika desetiletími sbíral hokejové kartičky snad každý kluk. Možná doma ještě máte schované album s plastovými přihrádkami a obdivovanými kartami s Haškem nebo Jágrem. Mají dnes ještě nějakou hodnotu?

110 let sběratelství hokejových karet

Hokejové karty mají bohatou historii, která sahá až do roku 1910. Původně se tehdy přibalovaly k cigaretám nebo žvýkačkám. Už tehdy byly podobné těm dnešním – na líci byl obrázek hráče se jménem, na rubu pak jeho statistiky či osobní informace. Necelých 9 cm vysoké a přes 6 cm široké obdélníčky s hokejovými oblíbenci však postupně získávaly na popularitě i na ceně. Největší rozmach sběratelství kartiček pak přinesla 90. léta. 

V českých začátcích sběratelství hokejových karet (možná ještě pamatujete první burzy či obchod s kartičkami na Krakově) se vyměňovaly karty na počet, tedy za jednu speciální třeba dvacet obyčejných. Později se objevily první katalogy kartiček NHL (Beckket Hockey Colector), které začaly cenu kartiček určovat v reálných penězích. 

Cenu hokejových karet určuje vzácnost i poptávka

Dnes cenu kartičky určuje zejména poptávka a nabídka. Ta se může měnit i lokálně – třeba za Haška v Česku zaplatíte víc než v Americe. Populární američtí hráči mají zase nejvyšší cenu ve „své“ lokalitě, tedy v USA, vítkovičtí ve Vítkovicích apod. Základně jsou hokejové kartičky oceněny ve zmíněném katalogu Beckett – jejich ceníková cena se vypočítává na základě počtu vydaných kusů, vyobrazené osobnosti i kvality samotné karty. Některé karty stojí pár korun, jiné klidně i několik tisíc. Nejdražší bývají historické karty z poválečného období s hokejovými legendami, ale i modernější přírůstky v perfektní kvalitě – karta Wayne Gretzkyho z roku 1979 byla před 4 lety prodána dokonce za 11,6 milionů Kč. 

K ocenění vašeho alba tak budete muset využít katalog, případně odborníka, který jej vlastní. Hledejte je ve sběratelských krámcích, na internetu nebo i osobně na burzách hokejových kartiček. Ty probíhají několikrát ročně v Praze, Brně, Plzni, Ostravě i jinde. Můžete si zde nejen nechat poradit, ale kartičky i prodat, vyměnit nebo naopak svou sbírku ještě rozšířit. To však můžete zvládnout i z domova – třeba na nejznámějším českém aukčním portálu aukro.cz. 

Cena roste s uceleným motivem či podpisem

Nejvyšší cenu mají samozřejmě vzácné kartičky, ideálně s populárním hráčem a ve 100% kvalitě. Hodnocení karet dále zvyšuje jejich ucelená řada – např. celá edice či jeden hráč na několika kartách z různých setů. I když pokreslené kartičky nemívají valnou cenu, naopak je tomu u podpisu vyobrazeného hráče či zkompletování karty s nějakým jeho osobním předmětem, např. dresem. 

Sběratelství s nádechem dětství

Vzpomněli jste si na své sběratelské mládí? Možná je čas oprášit staré album a zkusit štěstí – ať už jako sběratel, nebo jako prodávající.

 

user-avatar

Komerční sdělení

8. 07. 2020 | 08:30

Zavří­t reklamu