válkaČeskoslovenskoobjevy

Jakou dnes mají cenu hokejové karty z vašeho dětství?

Jakou dnes mají cenu hokejové karty z vašeho dětství?
Zdroj: s.yume

Před několika desetiletími sbíral hokejové kartičky snad každý kluk. Možná doma ještě máte schované album s plastovými přihrádkami a obdivovanými kartami s Haškem nebo Jágrem. Mají dnes ještě nějakou hodnotu?

redaktor 8. července 2020

110 let sběratelství hokejových karet

Hokejové karty mají bohatou historii, která sahá až do roku 1910. Původně se tehdy přibalovaly k cigaretám nebo žvýkačkám. Už tehdy byly podobné těm dnešním – na líci byl obrázek hráče se jménem, na rubu pak jeho statistiky či osobní informace. Necelých 9 cm vysoké a přes 6 cm široké obdélníčky s hokejovými oblíbenci však postupně získávaly na popularitě i na ceně. Největší rozmach sběratelství kartiček pak přinesla 90. léta.

V českých začátcích sběratelství hokejových karet (možná ještě pamatujete první burzy či obchod s kartičkami na Krakově) se vyměňovaly karty na počet, tedy za jednu speciální třeba dvacet obyčejných. Později se objevily první katalogy kartiček NHL (Beckket Hockey Colector), které začaly cenu kartiček určovat v reálných penězích.

Cenu hokejových karet určuje vzácnost i poptávka

Dnes cenu kartičky určuje zejména poptávka a nabídka. Ta se může měnit i lokálně – třeba za Haška v Česku zaplatíte víc než v Americe. Populární američtí hráči mají zase nejvyšší cenu ve „své“ lokalitě, tedy v USA, vítkovičtí ve Vítkovicích apod. Základně jsou hokejové kartičky oceněny ve zmíněném katalogu Beckett – jejich ceníková cena se vypočítává na základě počtu vydaných kusů, vyobrazené osobnosti i kvality samotné karty. Některé karty stojí pár korun, jiné klidně i několik tisíc. Nejdražší bývají historické karty z poválečného období s hokejovými legendami, ale i modernější přírůstky v perfektní kvalitě – karta Wayne Gretzkyho z roku 1979 byla před 4 lety prodána dokonce za 11,6 milionů Kč.

K ocenění vašeho alba tak budete muset využít katalog, případně odborníka, který jej vlastní. Hledejte je ve sběratelských krámcích, na internetu nebo i osobně na burzách hokejových kartiček. Ty probíhají několikrát ročně v Praze, Brně, Plzni, Ostravě i jinde. Můžete si zde nejen nechat poradit, ale kartičky i prodat, vyměnit nebo naopak svou sbírku ještě rozšířit. To však můžete zvládnout i z domova – třeba na nejznámějším českém aukčním portálu aukro.cz.

Cena roste s uceleným motivem či podpisem

Nejvyšší cenu mají samozřejmě vzácné kartičky, ideálně s populárním hráčem a ve 100% kvalitě. Hodnocení karet dále zvyšuje jejich ucelená řada – např. celá edice či jeden hráč na několika kartách z různých setů. I když pokreslené kartičky nemívají valnou cenu, naopak je tomu u podpisu vyobrazeného hráče či zkompletování karty s nějakým jeho osobním předmětem, např. dresem.

Sběratelství s nádechem dětství

Vzpomněli jste si na své sběratelské mládí? Možná je čas oprášit staré album a zkusit štěstí – ať už jako sběratel, nebo jako prodávající.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu