válkaČeskoslovenskoobjevy

Jako živá: V Portugalsku mají naloženou hlavu sériového vraha z 19. století

Jako živá: V Portugalsku mají naloženou hlavu sériového vraha z 19. století
Zdroj: sobadsogood.com

Diogo Alves se do dějin zapsal jako sériový vrah z Lisabonu. Jeho hlavu si dodnes můžete prohlédnout na lékařské fakultě tamní univerzity.

Simona Knotkova 3. června 2017

Oběšen byl v roce 1841, jeho hlava však nejeví žádné známky stárnutí. Diogu Alvesovi se dostálo té „cti“, že byl jako lisabonský sériový vrah navěky zakonzervován do nádoby s formaldehydem. Tedy aspoň dosud ho na Lisabonské univerzitě můžete vidět.

Diogo Alves na dobové rytině

Diogo Alves na dobové rytině

Diogo Alves se do Portugalska přestěhoval z rodného Španělska v roce 1836. Tehdy šestadvacetiletý muž si nedokázal najít normální práci, a proto se rozhodl vydat cestou zločinu. Jeho specialitou bylo přepadávání na lisabonském akvaduktu Águas Livres. Alvesovi ale nestačilo své oběti jenom okrádat – ze 64metrového mostu je shazoval dolů tím, že do nich jednoduše strčil. Celkem si na své konto připsal sedmdesát podobných úmrtí.

Dnešní podoba lisabonského akvaduktu

Dnešní podoba lisabonského akvaduktu

Vlna domnělých sebevražd děsila veřejnost i policii. Během domovního vloupání byl však Alves o pár let později dopaden a brzy vše vyplavalo na povrch. Oběšen byl 19. února 1841 ve svých 31 letech.

O vrahovu hlavu byl velký zájem mezi praktikanty takzvané frenologie. Tento obor se zabýval vztahem mezi tvarem lebky a psychickými vlastnostmi jejího majitele. Co se z jeho lebky lékaři nakonec dozvěděli, netušíme. Obličej sériového vraha nás díky konzervaci v láhvi ale může strašit i fascinovat dodnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu