Jako ve filmu Minority Report budou odhalovány zločiny lidí ještě, než je vůbec spáchají

Jako ve filmu Minority Report budou odhalovány zločiny lidí ještě, než je vůbec spáchají | zdroj: dailymail.co.uk


Jako z Minority Report: Počítače v budoucnosti odhalí potencionální kriminálníky mezi dětmi

TÉMATA: teorie | zločin

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 08. 2016 | 12:00

Jako ze známého sci-fi románu Philipa K. Dicka Minority Report vypadá studie od profesora Richarda Berka z Pennsylvánské univerzity. Tvrdí v ní, že v budoucnosti budou počítače schopny na základě analýzy dat poznat potencionální mladistvé kriminálníky.

Ke svému poznatku došel vědec překvapivě v Norsku, které je na špici v získávání dat o svých obyvatelích. Podle Berka bude možné na základě dat o rodičích, okolnostech narození, zdravotním stavu a dalších údajích zjistit, zda dítě spáchá trestný čin ještě před dovršením svých osmnáctých narozenin. 

To by mohlo mít dalekosáhlé sociální důsledky. Dítě, které se právě narodilo a ještě nic nespáchalo, by bylo speciálním počítačovým programem označeno jako pachatel budoucího zločinu. Naprosto bizarní, ale podle Berka zcela reálné. Stačí na to sofistikovaný program na vyhodnocování statistických dat a právě ona statistická data. Nejen Norové, ale i mnoho dalších zemí shromažďuje stále více dat o svých občanech, takže celá vize nemusí být tak nereálná, jak se možná jeví teď. 

Podobně podle Berka fungují některé programy už dnes. Jako příklad uvádí americký řetězec Target, který sbírá data o zákaznících a dokáže speciálním programem odhadnout, jaké zboží bude ten který konkrétní člověk v budoucnosti nakupovat. Podle toho pak řetězec upravuje svou nabídku.

Jestliže lze předpovědět, co si kdo koupí, pak lze také předpovědět, co kdo spáchá, tvrdí Berk. Pokud by se k něčemu takovému přistoupilo, pak by to mohlo od základu změnit fungování naší společnosti tak, jak to předpověděl ve své knize Philip Dick. Doufejme však, že budoucnost bude o trochu méně temná. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 08. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu