válkaČeskoslovenskoobjevy

Jako válečná agentka úspěšně prchala nacistům. Zavraždil ji zhrzený obdivovatel

Jako válečná agentka úspěšně prchala nacistům. Zavraždil ji zhrzený obdivovatel
Zdroj: vintag.es
+ 8 fotek+ 9 fotek

Tatiana Romanova (Srdečné pozdravy z Ruska) a Vesper Lynd (Casino Royale) je dvojice bond girls, při jejichž psaní se Fleming údajně nechal inspirovat proslulou polsko-britskou agentkou Krystynou Skarbek. Její konec byl bohužel tragický.

Simona Knotkova 7. října 2019

Krystyna Skarbek (známá též pod jménem Christine Granville) se roku 1908 narodila do vlivné aristokratické rodiny židovského původu. Ve svých dvaadvaceti letech se provdala za obchodníka Gustawa Gettlicha, manželství ale nemělo dlouhého trvání. V roce 1938 se Krystyna vdávala podruhé, tentokrát za Jerzyho Giżyckiho, který ji zachránil po pádu na lyžích. Společně opustili Polsko a přesídlili do Londýna. Ve světě už propukla 2. světová válka a žena doufala, že bude v nové zemi platná v boji s nepřítelem. Krátce poté byla uvedena do tajné služby Secret Intelligence Service (SIS). Tak začala její dráha špiónky.

První mise ji čekala v Maďarsku, kde pomáhala šířit propagandistické materiály. Následně pokračovala na Slovensko, kde se přes zasněžené Tatry dostala zpátky do okupovaného Polska. Zde se mimo jiné pokoušela přesvědčit svou matku, aby opustila rodnou zem. Žena její prosby ale nevyslyšela a později zemřela ve vězení.

Podobný osud málem čekal i Krystynu. V roce 1941 byla se svým společníkem Andrzejem Kowerskim zatčena gestapem. Skarbek si tehdy pokousala jazyk a předstírala symptomy tuberkulózy. Policisté se báli nákazy, a proto ji nechali jít. Při jiné prohlídce všechny vystrašila granáty, které měla v podpaží. Vyhrožovala, že pokud ji nepustí, všechny zabije. Dosáhla toho, že Němci se dali na útěk. Jindy se jí falešným svědectvím dokonce podařilo osvobodit šéfa odboje Francise Cammaertse. Za svou práci se Krystyna dočkala množství ocenění a dnes bývá považována za jednu z nejdéle sloužících agentek.

Jak byla její minulost bohatá na zážitky a úspěchy, o to rychlejší a tragičtější byl její konec. Během pobytu v londýnském hotelu ji v roce 1952 ubodal její obdivovatel Dennis George Muldowney, který se nehodlal smířit s odmítnutím. Krystyně bylo teprve 44 let.

Na agentku, která byla prý předobrazem bond girls, se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu