Paralelní vesmíry fungují jinak, než ten náš, čas v nich běží často i pozpátku, tvrdí vědci.

Paralelní vesmíry fungují jinak, než ten náš, čas v nich běží často i pozpátku, tvrdí vědci. | zdroj: dailymail.co.uk


Jako v Červeném trpaslíku: Vědci odhalují, jak čas běží pozpátku v paralelních vesmírech

TÉMATA: věda | teorie

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2016 | 18:00

Jak vlastně funguje čas? V paralelním univerzu je to něco jako dvojhlavý šíp. Každý hrot letí jiným směrem, někdy dokonce zpět, odkud vzešel. Chaos vzrůstá. Přesně tak fungují paralelní vesmíry podle dvojice vědců z Kalifornského technologického institutu.

V jiných vesmírech je naše dávná minulost vzdálenou budoucností. Co se nám už přihodilo, to se jinde teprve stane. I když s tímto konceptem přišla dvojice vědců Alan Guth a Sean Carroll, podobné hrátky a teorie jsme už všichni viděli v seriálu Červený trpaslík. Vzpomínáte na bratry Zpátečníky? Tak tohle je přesně ono. Takto funguje paralelní univerzum, pozpátku.

"Jsme odmalička učeni, že příčina předchází následek. Ale na určité úrovni nic takového jako kauzalita neplatí," vysvětluje Carroll. Je jenom vzrůstající míra chaosu, jak se šípy času stále oddělují jeden od druhého a zakládají paralelní časová vlákna. Budoucnost je vždy poznamenána vzrůstající mírou chaosu. Na počátku vesmíru byla naopak míra chaosu malá, všechny šípy času v prvotním okamžiku ještě letěly stejným směrem.

Celý tento fenomén má mnoho dalších složitých konotací z oboru kvantové fyziky, ale podstatné pro náš život je nejspíš to, že v našem vesmíru naštěstí letí šípy času stále tím správným směrem, i když míra chaosu se s přibývajícím časem jaksi zvyšuje i u nás. Udržet řád a směr vyžaduje velké úsilí, jenže pokud to člověk nechá jen tak, vše nezadržitelně spěje k rozkladu a zániku. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2016 | 18:00

Zavří­t reklamu