Milouš Jakeš byl v letech 1987–1989 generálním tajemníkem ÚV KSČ. Do historie se nesmazatelně zapsal zejména svým projevem v Červeném Hrádku.

Milouš Jakeš byl v letech 1987–1989 generálním tajemníkem ÚV KSČ. Do historie se nesmazatelně zapsal zejména svým projevem v Červeném Hrádku. | zdroj: archiv


Jako kůl v plotě. Po legendárním projevu Milouše Jakeše byli komunisté všem jen pro smích

TÉMATA: československo | komunisté | 1989 | socialismus | rétorika

user-avatar

Václav Pokorný

16. 07. 2019 | 18:00

Před 30 lety, 17. července 1989, pronesl tehdejší šéf komunistů Milouš Jakeš legendární projev na schůzi stranických funkcionářů v Červeném Hrádku. Nahrávka z jednání se pak dostala na veřejnost a Jakeš se stal terčem posměchu celého národa. Byl to třeba jeho exkurz do zemědělství, kdy si spletl bojlery a brojlery, nebo když komunisty přirovnal ke kůlu v plotě.

Komunistický režim na sklonku své existence již působil především trapně a jeho špičkoví představitelé byli spíše než nenáviděni vysmíváni. Celou nahotu a bezradnost tehdejšího systému odhalila uniklá nahrávka projevu generálního tajemníka Komunistické strany Milouše Jakeše ze stranické schůze v Červeném Hrádku. 

Na neformálním setkání byl jeho projev nejprve zaznamenán pracovníky Československé televize, ale nebyl určen ke zveřejnění. Nahrávka se přesto dostala na veřejnost a kromě pirátského videa se šířila i nahrávka zvuku na kazetách do magnetofonů. Absurdní monolog poté odvysílala i rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Neobratné Jakešovy formulace a témata, o nichž se v improvizovaném projevu vášnivě rozhovořil, vzbudily posměch celého národa.

Ve svém vystoupení se pokusil neformálně promluvit o zásadních problémech v zemi, o potížích s takzvanou přestavbou a vzrůstající opozicí. Ve zhruba hodinovém projevu s následnou diskusí se zabýval vším možným od ekologie přes hospodářské problémy, otázky zemědělství, mezinárodního dění, pracovní morálku až třeba po příjmy špičkových umělců. Přitom se do jednotlivých otázek všemožně zaplétal a působil při některých pasážích krajně komicky. Proslulé se stalo například jeho zaměňování bojlerů a brojlerů nebo jeho žádost o větší podporu politiky vedení komunistické strany. 

„A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: ‚né my si to přejem, to je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli a ne prostě, aby my jsme tam byli sami, jak kůl v plotě neměli jediný, jediné slovo podpory,‘“ stěžoval si od mikrofonu svým spolustraníkům. 

Tento projev tak nepřímo naznačoval, že režim už není v takové kondici, v jaké by si přál být. Heslo "Nechceme kůl v plotě" se pak stalo sloganem demonstrantů, kteří o čtyři měsíce později svrhli totalitní režim v tehdejším Československu.

Rétorické “výkony” tehdejšího šéfa komunistů Milouše Jakeše dnes mnozí komentátoři srovnávají s improvizovanými výstupy současného českého premiéra Andreje Babiše. Za všechny uveďme dnes již okřídlený Babišův projev o řepce, motýlech a včelách na česko-německém podnikatelském fóru v Lysé nad Labem, který si s Jakešovým projevem na Červeném Hrádku nijak nezadá, ba možná ho svou stupiditou i překonal. 

 

user-avatar

Václav Pokorný

16. 07. 2019 | 18:00

Zavří­t reklamu