Dnes třiaosmdesátiletý Gerhard Bartels ukazuje propagandistickou fotografii, na které je s Adolfem Hitlerem

Dnes třiaosmdesátiletý Gerhard Bartels ukazuje propagandistickou fotografii, na které je s Adolfem Hitlerem | zdroj: dailymail.co.uk


Jako čtyřletý se stal nacistickým modelem a hvězdou propagandy. Hitlera měl za gangstera

TÉMATA: hitler | německo | propaganda | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 05. 2015 | 14:30

Gerhard Bartels byl v době druhé světové války roztomilý blonďatý kluk s modrýma očima, který se stal propagandistickou hvězdou nacistického Německa. Objevoval se na pohlednicích, plakátech i v magazínech. Dokonce se fotil se samotným Hitlerem.

Začalo to tím, když mu jeho rodiče jednoho dne řekli, aby si vzal své nejlepší šaty, že se půjde za Hitlerem. To bylo v roce 1936 a nikdo netušil, že za tři roky začne největší konflikt světových dějin, který rozpoutá právě Hitler. „Toho dne jsem si nesměl hrát s ostatními dětmi, abych si náhodou neušpinil své čisté oblečení. Nelíbilo se mi to,“ vzpomíná Bartels, kterému je dnes 83 let. Místo hraní následovalo focení s Hitlerem. Snímek, který nafotil Hitlerův osobní fotograf Heinrich Hoffmann, sloužil k propagaci kampaně na adopci malých Árijců do německých rodin.

Nebylo to zdaleka poprvé, co se s Hitlerem viděl. Jeho strýc Isidor Weiss se znal s Hitlerem z první světové války, sloužil jako seržant v jeho jednotce. Hitler také často jezdil do jeho hotelu v Alpách. „Byl to normální gangster. Použili mě jako nástroj propagandy, aby ukázali, jak Hitler miluje děti. Vybrali si mě proto, že Hitler si myslel, že takto nějak vypadá árijské dítě, “ vzpomíná Bartels. Personál kolem Hitlera mu dokonce nařídil, aby ho vždy zdravil "Heil Mein Führer". „I když jsem byl tak malý, tak jsem někde hluboko uvnitř věděl, jak se mnou manipulují,“ dodává Bartels.  

Fotografování s Hitlerem v roce 1936 mu ale zůstalo v paměti i z jiného důvodu. „Myslel jsem si, že za něj dostanu velký kousek jablečného štrůdlu. Hoffmann udělal všechny ty fotky, ale já už osmdesát let čekám na ten štrůdl,“ dodává s úsměvem Bartels.

Fotky s Barelsem byly využívány v pohlednicích, magazínech a na plakátech zobrazujících malé děti nacistického Německa. Bylo možné je všude vidět po celou dobu války.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 05. 2015 | 14:30

Zavří­t reklamu