válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaképak podzimní depky! Češi se před 60 lety scházeli na polích a pouštěli draky

Podzim si někteří spojují hlavně s ranními mlhami, úbytkem slunečního světla a s tím související melancholií a splíny. V minulosti si však lidé toto roční období dokázali zpříjemnit různými radovánkami. Jednou z nich bylo i pouštění draků - tradice, která sahá až do staré Číny před více než 3000 lety, kdy lidé věřili, že draci jsou jejich spojením s nebesy a bohy.

Yvonne Pokorná 9. října 2017

V českých zemích se podzimní pouštění draků rozšířilo mezi obyčejným lidem až koncem 19. století. Do té doby si tuto kratochvíli mohla dovolit jen šlechta. Papír byl totiž velmi drahým materiálem, který nebyl jen tak k dostání. Děti se tak mohly začít s draky prohánět po poli až po zavedení velkovýroby papíru v továrnách.

Proč právě na podzim, a ne na jaře, kdy vanou daleko stálejší větry? Souviselo to s tím, že úroda z polí již byla sklizena a venkované měli náhle víc volného času. Jakmile tedy začalo foukat ze strnišť, hlava rodiny zasedla ke kamnům a začala pro své ratolesti vyrábět draka. Nejprve se slepil skelet ze dřívek, který se druhý den potáhl papírem. Pak se o slovo přihlásila kreativita a fantazie dětí. Drak dostal svou tvář a barevnými stužkami ozdobený ocas. Příštího dne se šlo na pole či na kopec vyzkoušet, kam až drak vzlétne.

Na filmových záběrech z roku 1956 vidíme, jaká to tehdy byla společenská událost. Na poli se sešla široká rodina – malí, mladí i ti staří – a dobře se bavili. Takže pokud cítíte, že se o vás zase pokoušejí podzimní depky, běžte ven provětrat sebe nebo vašeho draka, možná se budete cítit líp.

Další články

Zavří­t reklamu