válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaké výhody má podnikatelský účet pro firmy a živnostníky?

Jaké výhody má podnikatelský účet pro firmy a živnostníky?
Zdroj: Unsplash

Podařilo se vám úspěšně rozjet firmu a přemýšlíte, jak si udržet kontrolu nad podnikovým rozpočtem? Jedním z řešení je zřízení podnikatelského účtu. Pokud nevíte jistě, zda se vám vedení účtu vyplatí, přečtěte si, jaké jsou jeho výhody.

Komerční sdělení 6. října 2021

Současná česká legislativa nenařizuje živnostníkům ani firmám se základním kapitálem do 20 tis. Kč povinnost mít pro podnikání zavedený samostatný účet. Přesto si tuto otázku – zda si vyřídit podnikatelský účet – pokládá mnoho jedinců, kteří právě přecházejí na volnou nohu.

3 dobré důvody pro zřízení podnikatelského účtu

Účet pro podnikatele ve srovnání s běžným osobním kontem přináší svým majitelům celou řadu benefitů. Hlavní výhodou je oddělení podnikatelských transakcí od soukromých vydání a jejich přehledná správa. Současně také chráníte své soukromí.

V případě, že vaše pracoviště navštíví kontrola z finančního úřadu, musíte nechat povolané pracovníky nahlédnout do výpisů z bankovního účtu. Vlastníte-li pouze jeden účet, okamžitě získají přístup i ke všem vašim soukromým příjmům a úhradám. Se samostatným účtem ale zůstanou vaše osobní vydání před úředníky skryta.

Další předností podnikatelského účtu je rychlý export velkého objemu dat. Nejenže ušetříte spoustu práce svému účetnímu oddělení při zpracování daňového přiznání nebo při vyhodnocování finanční situace vaší firmy, ale zároveň si udržíte lepší přehled o provedených transakcích.

Držitele podnikatelského účtu navíc banky lákají na nabídky, které zůstávají běžným klientům nedostupné, jako jsou speciální pojištění nebo výhodné úvěry, plánujete-li například expanzi do dalších (středo)evropských států. Zajímavým bonusem je také možnost bezplatného vkládání hotovosti na kterékoli pobočce.

Na kolik vás účet pro podnikatele vyjde?

Zřízení podnikatelského účtu je výhodné nejen pro živnostníky, kteří si chtějí udržet pořádek ve svých financích, ale také pro samotné banky, které si za tyto služby obvykle účtují poplatky v řádu desítek až stovek korun měsíčně.

Jejich výše se přitom nemusí odvíjet jen od ceny měsíčního paušálu za vedení konta. Předem se proto obeznamte s tím, jaké služby jsou v této částce zahrnuty. Některé banky vám za základní sazbu dovolí provést jen omezený počet plateb a za každou další si již musíte připlatit.

Stále tvrdší konkurence ve finančním sektoru však motivuje bankovní společnosti k tomu, aby své produkty a služby neustále vylepšovaly. Využijte toho a informujte se, zda je možné získat ještě lepší podmínky – například pokud zažádáte o vytvoření účtu online.

Ušetřené peníze můžete investovat do rozvoje svého podnikání, abyste rychleji dosáhli svého vysněného cíle.

Další články

Zavří­t reklamu