Lidský mozek pracuje téměř na sto procent, mýtus o deseti procentech je nesmysl.

Lidský mozek pracuje téměř na sto procent, mýtus o deseti procentech je nesmysl. | zdroj: thoughtco.com


Jaké procento mozku ve skutečnosti využíváme? Možná se budete divit

TÉMATA: mozek | medicína | věda

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 06. 2018 | 01:00

Už jste asi také slyšeli tu hroznou pravdu. Lidé používají jen asi deset procent kapacity svého mozku. Zbytek tak nějak leží ladem, a kdybychom jej dokázali využít, stali bychom se mnohem chytřejší, vyspělejší, získali bychom neuvěřitelné schopnosti. Jenže tak zlé to ve skutečnosti není.

Ve skutečnosti je informace o tom, že využíváme jen deset procent mozku, mýtus, který se nezakládá na pravdě. Přesto mu věří ohromné množství lidí, objevuje se v různých filmech nebo dokonce vědeckých dokumentech. Těžko říct, kde má tento mýtus své kořeny.

Každopádně věc se má úplně jinak. Neurovědci zjistili už dávno, že mozek má mnoho částí, které jsou zodpovědné za konkrétní procesy. Jeden řeší problémy, další rozpoznává barvy, jiný uchovává informace v paměti. Pokud by platilo pravidlo o deseti procentech, pak by mnoho těchto částí bylo zcela neaktivních. Jenže tomu tak není. Vědcům se přes veškerou snahu nepodařilo najít v mozku ani jednu část, která by v průběhu bdělého stavu byla neaktivní. To znamená, že pracují všechny části mozku, tedy mozek celý. Navíc, pokud by platilo desetiprocentní dogma, lidé, kteří utrpěli poškození mozku nebo mrtvici, by neměli mít žádné následky, pokud nebylo náhodou zasaženo zrovna oněch 10 procent.

Mozek tedy pracuje celý, bez ohledu na to, co si kdo o tomto faktu myslí nebo jaké informace se objevují v popkultuře, filmech či pseudovědeckých knihách. Využíváme potenciál svého mozku na maximum a blíží se 100 procentům. Všechny části mozku jsou zapojeny, všechny fungují a spolupracují. Není žádných 90 procent, které leží ladem a čekají jen na to, až je nějaká zázračná metoda odblokuje. Lidský mozek představuje 20 procent váhy celého těla, což je nejvíce ze všech organismů (běžně je to u zvířat 2 až 9 procent). Jeho evoluce trvala miliony let. Není možné, aby se takový unikátní orgán vyvinul jen proto, aby z něj pak fungoval jen nepatrný zlomek. A i ten by současně stačil na všechny funkce včetně paměti, kreativity, imaginace atd. Zkrátka je to nesmysl.

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 06. 2018 | 01:00

Zavří­t reklamu