válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaká válka, jaký Taliban? Tádžický kmen je totálně odříznutý od světa

Jaká válka, jaký Taliban? Tádžický kmen je totálně odříznutý od světa
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 21 fotek+ 22 fotek

V údolí Wakhi spojující Tádžikistán a Pakistán žije 12 000 vesničanů totálně odříznutých od okolního světa. Netuší, že pár desítek kilometrů od nich zuří válka a že v sousedním Afghánistánu vládne Taliban bojující s USA.

Tomáš Chalupa 1. listopadu 2016

Vesnice leží ve výšce 4500 metrů nad mořem. Ani Talibanu se tam nepodařilo dostat, aby tam zavedl svou vládu. Místo je naprosto odříznuté od okolního světa. Lidé tam vyžijí s málem, nemají prakticky žádný hodnotný majetek, o světě kolem netuší skoro nic. Pro někoho to možná je ráj na zemi. Vesnice leží na samé hranici s Afghánistánem, afghánská vláda se dokonce snažila o propagaci tohoto místa, aby do něj zavítalo co nejvíce turistů ze západu.

Do vesnic v údolí se dostal také francouzský fotograf Eric Lafforgue. Hlavní „atrakcí“ pro turisty jsou samotné domy vesničanů nazývané Čid, které jsou vyrobeny z kamení a sádry. Na každém domě visí znaky symbolizující jejích islámskou víru. Každá z pěti místností má svůj symbol, které dohromady symbolizují 5 pilířů islámu.

Takto žijí Wakhi ve svém údolí už 2000 let a jejich způsob života se vůbec nezměnil. Jedinou změnou je právě občasný příchod turistů, kteří znamenají pro místní lidi velké vzrušení a příliv nových informací. Lid Wakhi je však vlastně vůbec nepotřebuje. Jejich svět je odtržen od okolí tak, že za další 2000 let bude jejich život vypadat nejspíš stejně jako dnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu