válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaká byla prvorepubliková pánská móda? Nedbalá elegance se nosila už tenkrát!

Jaká byla prvorepubliková pánská móda? Nedbalá elegance se nosila už tenkrát!
Zdroj: archiv
+ 4 fotky+ 5 fotek

Před nedávnem tomu bylo 100 let od založení Československa. Kromě autonomie naši předci získali i další výdobytky doby – například vůbec první nejen pánské módní trendy. Jaká byla móda 20. a 30. let?

Yvonne Pokorná 19. října 2018

Po konci 1. světové války se zde v ruku v ruce znovuzrozeným společenským životem objevila poptávka po módním oblékání. Ovšem chyběly trendy. K upnuté rakouské módě se čeští muži z nejen politických důvodů vracet nechtěli a tuzemská móda prakticky neexistovala.

A tak se obšlehávalo odjinud. Zrodila se silná orientace na Západ: zatímco pro ženy se stala módní Mekkou Paříž a potažmo vše francouzské (spousta dámských zkrášlovacích salónu se tehdy jmenovala Francouzský salón krásy apod. a přívlastek francouzský se stal garancí kvality), mužská móda měla vzor v Anglii.

Již začátkem 20. let ale zde byla i snaha o vybudování ryze české módy, což ostatně dokládá svaz pražských krejčích příznačně nazvaný Pražská móda, jenž vznikl v roce 1922. Přibližně v té době se také zrodil vůbec první pánský módní vzor, kterým se stal – pro nás současníky možná překvapivě – prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk při návštěvě všeobecné výstavy v Lounech v červnu 1931, po jeho pravici dcera Alice|foto: Archiv Davida Hertla

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk při návštěvě všeobecné výstavy v Lounech v červnu 1931, po jeho pravici dcera Alice|foto: Archiv Davida Hertla

Přes den elegán, odpoledne sportovec

Masaryk nebyl jen prvním prezidentem, otcem republiky a přirozeně uznávanou autoritou, ale zároveň byl nefalšovanou módní ikonou: vždy v dokonale padnoucím obleku, pečlivě upravený a s kloboukem na hlavě či v ruce působil dojmem vystřiženého z časopisu. Na druhou stranu Masaryk často jezdil na koni a pravidelně se na veřejnosti objevoval v jezdecké uniformě.

Tento kontrast se stal nepsanou biblí každého módního muže: přes den v kanceláři se muži stylizovali do uhlazených a noblesních gentlemanů, aby se odpoledne převlékli do sportovního, ale stále elegantního oblečení (dneska bychom řekli casual). Inspiraci pro „casual styl“ dnes můžete čerpat na https://www.bolf.cz/cze_m_Panska-moda_Panska-saka_Casual-1075.html.

V první republice to nebylo úplně od věci: na fyzickou kondici se obecně dost dbalo a nejen muži pravidelně chodili plavat, cvičit gymnastiku, do Sokola, ti movitější si mohli stejně jako Masaryk dovolit jezdit na koni, rozvíjel se i golf. Mimochodem: první golfový turnaj u nás se odehrál v roce 1930 v pražském Motole a příznačně se jmenoval Masarykův pohár.

Péče o figuru také vytvořila mužský ideál: stala se jím vysoká postava se širokými rameny a štíhlým pasem. A protože panovala jednotnost, tak se tento trend promítl do střihu prakticky veškerého prvorepublikového pánského oblečení. Ostatně jednotnost byla pro tehdejší dobu charakteristická: běžní muži nosili stejně střižené obležení jako politici či vysocí úředníci.

Pánská móda 30. let

Pánská móda 30. let

Co a jak se nosilo?

Přestože v první republice panovala jistá uvolněná atmosféra, oblékání mělo svá pevně daná pravidla a etiketu. Například frak, jenž byl delší dobu upozaděn, se ve 20. letech vrátil do kurzu a stal se hlavním oděvem pro večerní společenské akce, stejně tak byl ale akceptovatelný i smoking. Frak i smoking se standardně nosily v černé barvě, než ji v roce 1925 nahradila námořnická tmavá modř.

Pokud šlo o denní slavnostní události, byl vyžadován žaket a redingot. Tento typ oblečení ale – možná protože ho Češi měli spojený s rakouskou státní správou, pro jejíž pracovníky byl tento styl oblékání charakteristický – nebyl příliš oblíbený, a tak jej málokdo nosil. Pánové na svatby či dostihy standardně nosili fraky či klasická saka.

Pro běžné denní nošení byl určen klasický sakový oblek, který byl okolo roku 1925 nahrazen oblekem kombinovaným. I zde ovšem pravidla striktní společenská pravidla: sundat si sako, rozepnout košili či límec nebo chodit jen ve vestě či bez ní – to vše bylo považováno za faux pas. Tato pravidla se navíc musela dodržovat i v horkých letních dnech; pro tyto případy byla alespoň možnost pořízení obleku bez podšívky.

V zimě se nejčastěji nosily kožichy různých délek – konkrétní délka se vždy vybírala podle toho, o jakou část dne šlo a za jakým účelem se kožich bral (do společnosti, na delší cestu). Kromě kožichů ale byly i oblíbené jednořadové pláště.

Nápadná nenápadnost, nebo nenápadná nápadnost?

Pokud jde o střih a styl, tak zde se nejvíce projevily vlivy anglické módy: obleky byly polopřiléhavé, se širokými rovnými rameny a štíhlými boky. Kalhoty byly volné, s několika sklady v pase a dole opatřené manžetami. A především byly všechny kalhoty dlouhé a vespod se zalamovaly na botách.

Celkově bylo pánské oblečení volné a pohodlné, což bylo v souladu s tehdejšími trendy. Razila se nenucená elegance a všichni muži se tvářili, že dokonale padnoucí oblečení mají na sobě „jakoby náhodou“ – stejně jako žádný muž nepřiznal, že by vůbec někdy byl v koupelně, přestože vlasům i vousům se rovněž věnovala rozsáhlá péče.

Bez zajímavosti rovněž není, že u pánského oblečení se běžně užívaly anglické názvy na úkor českých a v obchodech je běžně užívali jak zákazníci, tak personál.

Ján Koleník v roli majitele módního salonu Vladimíra Valenty v seriálu První republika.

Ján Koleník v roli majitele módního salonu Vladimíra Valenty v seriálu První republika.

Móda pro každého

Co je možná ale nejpřekvapivější: pánská móda byla za první republiky snadno dostupná a módní oděvy se sháněly výrazněji snadněji než dnes, kdy za trendy oblečením musíte vyrazit do velkých měst, nebo dokonce za hranice. Jediným omezením tak vlastně byly peníze.

Finanční situace sice nebyla v té době růžová a po příchodu hospodářské krize ve 30. letech se ještě zhoršila, ale faktem je, že kdo peníze měl, sehnal vždy vše snadno a často přímo v místě svého bydliště. V každém městě fungoval krejčí a švec, ve větších městech se dalo zajít i k Baťovi, který se stal předsymbolem dnes tolik známé globalizace. Díky rozvinutému textilnímu a kožedělnému průmyslu byly k sehnání všechny druhy látek, stejně tak jako rukavice, klobouky, pásky, knoflíky a další doplňky.

Dnes můžeme bez okolků a bez nějakého přehánění říci, že pánská móda za první republiky dosahovala světových parametrů. Škoda, že to tak nezůstalo i dál…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu