válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak zrušit rozdíly mezi bohatými a chudým? Historik tvrdí, že pomůže jedině katastrofa

Jak zrušit rozdíly mezi bohatými a chudým? Historik tvrdí, že pomůže jedině katastrofa
Zdroj: ancientpages.com

Všechny politické strany řeší, jak vymýtit chudobu a jak změnit trend, kdy bohatí jsou ještě bohatší a chudí jsou ještě chudší. Ono rozevírání příjmových nůžek se děje neustále a prakticky ve všech zemích. Historik Walter Scheidel se ve své knize zabývající se historií nerovnosti zamyslel nad tím, jak by se tento trend dal zvrátit. Podle něj je jedinou možností globální katastrofa.

Tomáš Chalupa 31. ledna 2020

Pokud se má společnost narovnat, tedy zrušit gigantické rozdíly mezi chudými a bohatými, nelze to udělat přirozenou cestou. Ani socialismus, ani komunismus, ani žádný jiný lidský vynález nedokáže změnit podstatu tohoto jevu. Jedinou možností je, že dojde k velké události, jako je revoluce, válka nebo přírodní katastrofa. Narovnání společnosti nelze nikdy provést mírovou cestou, prakticky vždy se musí přistoupit k násilí a válce.

Scheidel mluví o „čtyřech jezdcích rovnosti“, což je odkaz na biblické jezdce apokalypsy. Jsou jimi globální válka, hluboká transformativní revoluce, celkový kolaps státu a globální pandemie. Tyto čtyři situace nebo stavy mohou velmi rychle odstranit ekonomické rozdíly mezi obyvateli. Současně ale hrozí, že mohou odstranit i samy obyvatele, protože například po globální pandemii asi nebude lidi zajímat, kolik mají na účtech nebo zda soused má lepší auto. Cílem je většinou jen přežít a hmotné statky za této situace mají velmi omezenou hodnotu.

Jako příklady těchto událostí Scheidel vyjmenovává velkou francouzskou revoluci, komunistické revoluce v Číně a Rusku, americkou občanskou válku, pád Římské říše či morovou epidemii v Evropě. Všechny tyto historické události vedly k dramatickému snížení ekonomických rozdílů mezi obyvateli.

V takových situacích se navíc zastavují zdroje příjmů i pro ty nejbohatší, naopak ti nejchudší nemají už prakticky o co přijít a kam klesnout, takže se ony pomyslné nůžky začnou zase zavírat. Samozřejmě i v takových situacích rozdíly mezi bohatými a chudými zůstávají, ale jsou významně menší. Navíc bohatí mohou o své majetky přijít kdykoliv, prakticky ze dne na den, a nijak je jejich bohatství nechrání. V podstatě jsou na stejné lodi jako lidé chudí, navíc mají jen omezenou možnost své bohatství konzumovat a využívat.

Podle Scheidela ale v současnosti čelíme opačnému trendu. Moderní technologie totiž nerovnost dále rozšiřují a zvětšují rozevírání nůžek. Technologický pokrok může vést k dramatickému zvýšení nerovností, jaké tu v historii ještě nebylo. Technologie mohou vylepšit lidské tělo nebo zařídit delší život, a to už jsou rozdíly, které opravdu budou štěpit společnosti doposud neznámým způsobem.

V tuto chvíli se jako jediná možnost, jak tento stav zvrátit, jeví rozpoutání nukleární války. Ze čtyř jezdců zbyl v akci potencionálně jen jeden, protože všechny ostatní lze v moderním globálním světě eliminovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu