Revoluční řešení, nebo návrat k tyranským praktikám?

Revoluční řešení, nebo návrat k tyranským praktikám? | zdroj: odditycentral.com


Jak zklidnit hyperaktivní děti? V Německu jim dávají těžké vesty s pískem

TÉMATA: německo | děti | škola | hyperaktivita | ADHD | poruchy chování

user-avatar

Simona Knotková

29. 01. 2018 | 08:11

Až dvě stě škol v Německu začalo ve svých třídách aplikovat nevšední techniku proti hyperaktivním dětem. Navlékají je do těžkých vest s pískem, které je mají během vyučování zklidnit.

Netradiční metodou Německo bojuje proti každoročnímu nárůstu diagnóz ADHD, poruchy pozornosti s hyperaktivitou. Vesty s pískem, které na sobě děti mají, váží od jednoho do šesti kilogramů. Novinka, díky níž se děti mají lépe začleňovat do kolektivu, způsobila v zemi rozruch.

"Podobným mučícím praktikám bychom se měli vyhnout. Jak můžete dítěti říct: 'Jsi nemocný a jako trest musíš nosit vestu naplněnou pískem, která ti nejenom způsobí bolest, ale také budeš díky ní vypadat jako idiot před zbytkem třídy.' Přijde mi, že někomu tu nedochází pointa," zlobí se například jeden z rodičů na Facebooku.

Kritikou nešetří ani psychologové. "Nechceme, aby děti nosily něco, co je tak viditelně cejchuje. Musíme vědět, jaký názor na to mají ony samy. Jak k nim kvůli vestám přistupují spolužáci ve třídě?" ptá se primářka ze psychiatrie v Manchesteru Louise Theodosiou. Jiní odborníci míní, že vesty jsou z pohledu etiky velmi diskutabilní a chybně by se mohly začít používat jako řešení pro další poruchové vady. Školy by se dle nich měly více zaměřit na konkrétní problémy dětí namísto jejich násilné integrace do kolektivu.

Speciálně upravená vesta společnosti Beluga Healthcare

Zastánci metody si vesty naopak nemohou vynachválit. "Děti vesty milují. Nikoho nenutíme nosit něco proti jeho vůli," tvrdí Gerhild de Wall, vedoucí začleňovaní na škole v Hamburku. Vesty jsou podle ní daleko šetrnějším způsobem v boji s ADHD než podávání léků.

Její slova potvrzují i někteří rodiče. Třeba Barbara Truller-Voigt, matka devítiletého Fredericka, který ve škole nosí dvoukilogramovou vestu. "Nosí ji dobrovolně a má pocit, že mu opravdu pomáhá. Díky ní se lépe soustředí a je schopný se více zapojovat aktivně do hodiny, protože se po celou hodinu nemusí zabývat svýma nohama nebo rukama," říká žena.

Výrobce vest Beluga Healthcare Roland Turley vydal pod tíhou veřejné kritiky prohlášení, v němž připouští, že dopady dlouhodobého nošení vesty dosud nebyly prozkoumány a podobné řešení se rozhodně nehodí pro každého.

"Ne každé neklidné dítě potřebuje vestu s pískem. Děti je musí nosit dobrovolně a je nutné mít potvrzenou diagnózu od terapeuta či pediatra."

 

user-avatar

Simona Knotková

29. 01. 2018 | 08:11

Zavří­t reklamu