Laserem z vesmíru by se daly rozpouštět ledové krystalky v atmosféře, tvrdí vědci.

Laserem z vesmíru by se daly rozpouštět ledové krystalky v atmosféře, tvrdí vědci. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Jak zchladit Zemi? Třeba střílet laserem na mraky, navrhují vědci

TÉMATA: vesmír | teorie | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 06. 2016 | 13:00

Vědci z ženevské univerzity a Technologického institutu v Karlsruhe přišli s nápadem, jak by se dal využít laser v boji proti globálnímu oteplování.

Zjednodušeně řečeno by se do vesmíru dostala sonda nesoucí silný laser. Tím by se pak střílelo do atmosféry, aby se začaly rozpadat krystalky ledu, které jsou v jejích vyšších vrstvách. Tím by se snížil skleníkový efekt, který má podle vědců za důsledek právě globální oteplování.

Není to zdaleka poprvé, co vědci přemýšleli o tom, jak využít laser v boji proti globálnímu oteplování. Například ve studii z roku 2014 navrhovali použít laser ke spalování skleníkových plynů a dokonce "růstu" mraků. 

Problémem je, že technologie potřebné k těmto aktivitám, zatím nejsou k dispozici, což přiznávají i vědci ze Ženevy. "Čeká nás ještě hodně dlouhá cesta," říká Mary Matthewsová. Už první problém se zdá být neřešitelný. Laser potřebuje ke svému fungování stálý a silný zdroj energie. Zatím není jasné, jak ho do vesmíru dostat.

Navíc je tu ještě jeden problém. Kritici podobných nápadů tvrdí, že takovýto zásah do podnebí Země může mít mnoho neočekávaných následků. S globálním podnebím si prostě není radno zahrávat, přestože lidé mohou mít pocit, že mění věci k lepšímu. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 06. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu