válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak vzniklo legendární album Pink Floyd „The Wall“?

Jak vzniklo legendární album Pink Floyd „The Wall“?
Zdroj: Profimedia

Mezi nejpovedenější koncepční alba hudební historie patří bezesporu "The Wall" britské kapely Pink Floyd. Přečtěte si jeho příběh.

Simona Knotkova 20. července 2021

Po konci turné In The Flesh byl tehdejší hlavní skladatel kapely, baskytarista Roger Waters, značně rozčarovaný. Jak odhalil výtvarník Gerald Scarfe ve své knize „The Making of Pink Floyd: The Wall“, muzikant psychicky doplácel na rozšiřující se slávu a jmění. Cítil, jako by se od svých posluchačů stále víc vzdaloval. Podobně si připadal i ve vztahu ke svým spoluhráčům. Na těchto pocitech vznikl koncept nadcházejícího jedenáctého studiového alba Pink Floyd „The Wall“ – pomyslné zdi mezi kapelou a jejím obecenstvem.

Thumbnail # Podívejte se do zákulisí filmu Pink Floyd: The Wall
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se do zákulisí filmu Pink Floyd: The Wall

Byl to také Waters, který si na „The Wall“ vzal na své triko veškeré texty a téměř všechnu hudbu, což pro magazín Rolling Stone později objasnil slovy: „Pro nikoho jiného tam nebylo místo. Pokud tam byly nějaké akordové sekvence, použil bych je. Nemělo ale smysl, aby se Gilmour, Mason nebo Wright pokoušeli psát texty, protože by nikdy nebyly tak dobré jako ty moje. Gilmourovy texty jsou céčkové. Vždycky budou. Když je srovnám s těmi svými, jsem si jistý, že by souhlasil. Prostě není tak dobrý. Já nehrál kytarová sóla, on nepsal texty.“

Kytarista David Gilmour v tom samém rozhovoru řekl, že s tím osobně neměl problém, ale zprvu nebyl nadšený ze skutečné zdi, která se měla objevit na živých vystoupeních. „Nemyslím si, že by se způsob našeho myšlení tak odlišoval od toho Watersova. Byli jsme v tomhle víceméně stejní. Co se týkalo The Wall, nesouhlasil jsem jenom moc s částí konceptu, kdy je mezi nás a publikum postavena zeď. I tak si ale myslím, že to bylo nakonec dobré,“ sdělil.

Thumbnail # V záplavě barev: Pink Floyd nafotili v roce 1967 psychedelickou sérii fotografií
Mohlo by Vás zajímat:

V záplavě barev: Pink Floyd nafotili v roce 1967 psychedelickou sérii fotografií

V příběhu alba, který byl o tři roky později převeden do brilantní filmové adaptace, se setkáváme s hrdinou Pinkem, který rekapituluje svůj dosavadní život. Do této postavy promítl Waters některé ze svých vlastních vzpomínek (např. smrt otce ve 2. světové válce), částečně se inspiroval také excentrickým chováním bývalého člena skupiny Syda Barretta. „The Wall“ dodnes patří k nejprodávanějším (a nejpovedenějším) nahrávkám hudební historie.

Další články

Zavří­t reklamu