válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak vznikla benzínka Létající pevnost? Mohla za to sázka

Jak vznikla benzínka Létající pevnost? Mohla za to sázka
Zdroj: theoldmotor.com

Art Lacey se v roce 1947 vsadil na své narozeninové párty s kamarádem o pět dolarů, že dokáže na svou benzínovou stanici umístit bombardér B-17. Sázku hodlal vyhrát, přestože nikdy tak velké letadlo nepilotoval.

Tomáš Chalupa 21. února 2016

Koupil Létající pevnost od jednoho muže v Oklahomě. Byl to starý válečný bombardér, který byl za války poškozen. Art nepřiznal, že letadlo neumí řídit. Dal za něj 13 000 dolarů. Na sedadlo kopilota umístil figurínu oblečenou do letecké kombinézy. Art měl velké zkušenosti s pilotováním malých letadel, takže si troufal i na Létající pevnost. A skutečně, dokázal vzlétnout a udělat nad letištěm několik cvičných okruhů. Bohužel při přistání se mu nevysunul podvozek, nejspíš vinou závady, a stroj tak havaroval. Laceymu se nic nestalo, ale letadlo bylo rozbité.

Art se však nevzdal a jakoby nic znovu nakráčel k muži, od kterého stroj koupil, a chtěl po něm ještě jednu Létající pevnost. Chvíli se dohadovali, Art tvrdil, že letadlo bylo hodně poškozané z války. Nakonec koupil za 1300 dolarů druhou B-17, která byla v mnohem lepším stavu. Ovšem tentokrát si netroufl letět sám a zavolal několika přátelům, aby mu dělali posádku. Byli to oba zkušení letci, takže tentokrát let proběhl úspěšně. Letadlo přistálo v Portlandu v Oregonu.

Benzínka s bombardérem

Benzínka s bombardérem

Tady Art naložil stroj na kamion a převezl ho do Milwaukee, kde měl svou benzínku. Jeřábem bombardér umístil na její střechu. Ovšem neměl na to žádné povolení, a o věc se tak začali zajímat úředníci. Lacey se proto obrátil na místní noviny a brzy vyšel článek o tom, jak místní pumpař zachránil válečný exponát, který by jinak zrezivěl na vrakovišti. Úředníci pak už dali pokoj. Slavná Laceyho Létající pevnost pak zůstala na střeše jeho benzínky dalších 64 let.

Další články

Zavří­t reklamu